פרשת השופטת הילה כהן (המשך 2)

פרשת השופטת הילה כהן (המשך 2)

שמחה ניר, עו”ר
07.11.2005 11:57להתחלה             לחלק הקודם

חוכמת השופט

המשנה לנשיא בית המשפט העליון מישאל חשין כתב את פסק הדין הרך, המגוחך והמעוות בעניינה של עמיתתו הזוטרה הילה כהן. הוא הוציא מתחת ידו חיבור, שיש בו כדי לעורר מיאוס. גם תחושת אפליה אצל כל בוזגלו והרצקוביץ’. אליעזר ריבלין הצטרף אליו. מוסיה ארד התנגדה והצילה קורט מכבודם.

האופנה בקרב משפטנים היא להפליג בתבונתו של חשין. לי הוא דווקא מזכיר את הביטוי העממי ביידיש – “חכם-שוטה” (דן מרגלית, nrg, 2.9.2005).

הנשיא ברק: נעשה הכל להגן על השופטים

ברק יצא בעיקר להגנת השופט חשין: “לא תמיד עמדו המבקרים בדרישה אלמנטרית זו. דוגמה לכך, היא ההתנפלות חסרת הרסן של חלק מהתקשורת על פסק דין הרוב בדיון המשמעתי של השופטת הילה כהן”  (יואב יצחק, nfc, 5.9.2005).

בית המשפט – תחת אזהרה

גל “צונאמי” של התנהגות חריגה ובלתי הולמת מצד שופטים בישראל, לא זכור מאז הקמת המדינה. השופטים – הם בני אדם ולא מלאכים, על חולשותיהם, רגישותם ובעיותיהם האישיות. אבל מי שנוטל על עצמו אחריות של “להיות שופט” – חייב במערכת ערכים שונה וגבוהה יותר מאזרחים המופיעים בפניהם. שיטת מינויי השופטים – חייבת להשתנות ולהשתפר (עו”ד אברהם פכטר, nfc, 5.9.2005).

השופטת הילה כהן סירבה להצעה לפרוש מתפקידה

שרת המשפטים תכנס את הוועדה לבחירת שופטים לדיון בהדחת השופטת שהורשעה בדין משמעתי בזיוף פרוטוקלים והשמדת מסמכים.

שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, הילה כהן, דחתה אתמול (חמישי) את הצעת נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, לפרוש מתפקידה. שרת המשפטים, ציפי לבני, כבר החליטה כי אם תסרב הילה כהן לפרוש מרצונה – תדון הוועדה לבחירת שופטים, בישיבתה ב-2 באוקטובר בהדחתה (יובל יועז, הארץ, 8.9.2005).

השופטת הילה כהן: “אני לא מתפטרת!”

הניסיונות “לשכנע” את השופטת הילה כהן לפרוש – לא צלחו הוועדה לבחירות שופטים צפויה להתכנס ולבחון אפשרות פיטוריה השלב הבא: בג”צ (נוה יוסף, nfc, 8.9.2005).

השופטת שסרחה: אני לא פורשת 

מכבש הלחצים – שהגיע עד לצמרת ביהמ”ש העליון – לא השפיע על הילה כהן מחיפה, שהורשעה בזיוף פרוטוקולים מדיונים שמעולם לא התקיימו. השרה ליבני תנסה לגלגל את הכדור לפתחה של הוועדה למינוי שופטים (טל רוזנר, ynet, 8.9.2005).

השופטת הילה כהן: לא אפרוש

 כהן, שהורשעה בבית דין משמעתי בזיוף 14 פרוטוקולים, התבקשה לפנות את כסא השיפוט וסירבה. הודיעה שאינה מתכוונת לפרוש מתפקידה.

הפרשה החלה לפני כשלושה שבועות, כשכהן הועמדה לדין משמעתי בעקבות קובלנה שהגישה שרת המשפטים, ציפי לבני. כהן הורשעה וקיבלה נזיפה חמורה. השופטים מיכאל חשין ואליעזר ריבלין סברו שאין צורך להדיחה מתפקידה ואילו השופטת מוסיה ארד סברה שיש להשעותה (אפרת פורשר, nrg, 8.9.2005).

השופטת כהן דחתה את בקשת ברק: “לא אפרוש”

שופטת השלום הילה כהן דחתה את בקשתו של נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, כי תפרוש מכהונתה כשופטת. בעקבות החלטתה של השופטת כהן עתידה שרת המשפטים ציפי לבני להתחיל בהליכי הדחתה של כהן בישיבתה הקרובה של הוועדה לבחירת שופטים, בתחילת חודש אוקטובר. בא-כוחה של כהן, עו”ד יעקב רובין, הודיע אתמול ללבני כי אם תמשיך בכוונתה להדיח את השופטת באמצעות הוועדה, יעתור נגדה לבג”ץ (יובל יועז, הארץ 9.9.2005).

כהן נגד ברק ולבני

אתמול הודיעה השופטת הילה כהן כי היא אינה מתכוונת להיענות לפניית נשיא בית המשפט העליון השופט אהרן ברק ושרת המשפטים ציפי לבני, שביקשו ממנה לפרוש מתפקידה. בית הדין המשמעתי קבע שהשופטת פיברקה פרוטוקולים של בית משפט השלום בחיפה והורה להעביר אותה לבית המשפט אחר. בעקבות ההחלטה קמה סערה ציבורית. נשיא בית המשפט העליון ברק והשרה לבני התגייסו בניסיון להחמיר את עונשה של השופטת הסוררת (הארץ, 9.9.2005).

הגנה בכל מחיר: כיצד צריך עיתונאי להבין את דברי הנשיא – “נעשה הכול כדי להגן על כל אחד מכם מפני התנפלויות שלוחות רסן…”?? מה זה הכל?

בראשית השבוע שיגר נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, אגרת לכל שופטי ישראל. בהזדמנות זו הוא מסר לשופטים על הצעה חדשה לכללי אתיקה, תשס”ד-2004, המועברת אליהם – לעיונם ולהערותיהם. לא לא, כתב להם הנשיא: “אין ולא כלום בין עיתוי ההפצה לבין חקירות אלו ואחרות נגד שופטים” (יואב יצחק, nfc, 9.9.2005).

השופטת שהורשעה בזיוף פרוטוקולים תועבר לשלום בצפון

מנהל בתי המשפט, השופט בועז אוקון, הודיע היום לשופטת הילה כהן, שהורשעה בזיוף פרוטוקלי דיונים שמעולם לא נערכו, כי היא מועברת לכהן בבתי משפט השלום במחוז הצפון.

אוקון הוסיף כי הוא מצטער על כך שכהן החליטה לא לפרוש מתפקידה חרף העובדה שהוא ונשיא בית המשפט העליון הציעו לה לעשות כן (טל רוזנר, ynet, 11.09.05).

השופטת כהן: העונש שלי הוא התיעוד באינטרנט

מהפרוטוקולים של דיוני השופטים בעניינה של השופטת הילה כהן, לאחר הרשעתה בזיוף פרוטוקולים, עולה כי כהן סבורה שנענשה די. “שילמתי עונש שלא כתוב בחוק. היום נכנסים לכל אתר, מקישים הילה כהן והכל יוצא. אני לא צריכה להגיד מה התוצאה של זה”. כהן הועברה לשפוט בבית משפט שלום באזור הצפון (טל רוזנר, ynet, 11.09.05).

ייחשפו הפרוטוקולים ממשפט השופטת כהן

פרוטוקולי הדיונים בהליך המשמעתי שהתקיים כנגד השופטת הילה כהן, ייחשפו. כך החליט (11.9.2005) בג”צ בבקשה שהוגשה על-ידי העותרים טובה צימוקי, יובל יועז, משה כהן, תא כתבי המשפט ושרת המשפטים, ציפי לבני (נוה יוסף, nfc, 11.9.2005).

נחשפו הפרוטוקולים מהדיון הסודי שנערך לשופטת הילה כהן

במסגרת הסנקציות והפעלת הלחצים נגד השופטת הילה כהן המסרבת לפרוש כדי למנוע מבוכה נוספת מחשין וריבלין אשר הכשירו את כהונתה למרות זיופיה – הורו היום השופטים חשין וריבלין להדליף לתקשורת את הפרוטוקולים החסויים מהדיון המשפטי שהיה בעניינה (Global-Report, 11.9.2005).

העונש על זיוף פרוטוקולים: השופטת הילה כהן תועבר לתפקיד בבית משפט השלום במחוז הצפון

מנהל בתי המשפט, השופט בועז אוקון, שלח הבוקר (ראשון) מכתב לשופטת הילה כהן, והודיע לה כי היא הועברה לכהן בבתי משפט השלום במחוז הצפון. בכך מממשת הנהלת בתי המשפט את פסיקת בית הדין המשמעתי לשופטים, שהורה לגזור על כהן נזיפה חמורה ולהעבירה למחוז כהונה אחר (במקור כיהנה כהן במחוז חיפה, כשופטת בבית משפט לעניינים מקומיים בחיפה) (יובל יועז, הארץ-דה-מרקר, 11.9.2005)

יזמה: משפטנים בכירים יטענו נגד הילה כהן בבג”ץ

בכירים בקהילה המשפטית מגבשים יוזמה לטעון נגד השופטת הילה כהן בבג”ץ, אם תממש את איומה לעתור נגד כוונת שרת המשפטים ציפי ליבני לכנס את הוועדה לבחירת שופטים כדי להדיחה. כהן, הורשעה לפני כחודש בבית דין משמעתי לשופטים בחיבור פרוטוקולים מזויפים ובהשמדת מסמכים שהגישו בעלי דין. עו”ד חיים שטנגר, שפנה לפני כשבוע ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בבקשה לחקירה פלילית נגד השופטת, שיגר מכתב לרשימה של משפטנים בכירים, בהם שופטים בדימוס, פרופסורים ועורכי דין, בו נכתב כי “מי שאיבד את הבושה, איבד הכל. יש עניינים שבהם חייבים עקרונות המשפט לסגת מחמת עקרונות המוסר והצדק, אין כל מקום להשאיר את מי שסרח בתפקיד המקודש של מי שאנשים נתונים לשפיטתו”.

עו”ד ברוך רובין, מסר בשם כהן כי “מצער לראות שהמשפטנים אינם מוכנים לכבד פסק דין של בית הדין למשמעת שהחליט לא להדיח אותה לחלוטין, ומנסים למצוא מסלול עוקף” (יובל יועז, הארץ 11.9.2005).

זייפתי פרוטוקולים בגלל מצוקה

בית הדין לשופטים התיר לראשונה לחשוף את עדותה של השופטת כהן שהורשעה בזיוף פרוטוקולים.

פרשת השופטת הילה כהן מסרבת לרדת מהכותרות: בפעם הראשונה בתולדותיו התיר היום בית הדין המשמעתי של השופטים לחשוף את הפרוטוקולים מהדיון בעניינה של השופטת כהן. “זה כתם לכל החיים”, אמרה כהן בעדותה (אפרת פורשר, nrg, 11/9/2005).

“להימנע מהצבה מחודשת של השופטת הילה כהן”

כך דורשת התנועה לאיכות השלטון משרת המשפטים ציפי לבני  לדברי התנועה יש להימנע מהצבתה מחדש של השופטת הילה כהן עד אשר תכונס הוועדה לבחירת שופטים בדחיפות ותדון בסוגיית העברתה מכהונה.

התנועה למען איכות השלטון פנתה היום (ב’, 12.9.05) לשרת המשפטים, נשיא בית המשפט העליון ומנהל בתי המשפט בדרישה להימנע מהצבתה מחדש של השופטת הילה כהן עד אשר תתברר סוגיית העברתה מכהונה בוועדה לבחירת שופטים (מיכאל דבורין, nfc, 12.9.2005).

הצדק עם הילה כהן

מערכת המשפט היא אורים ותומים לניהול תקין, עד שזה מגיע לניהולה. זאת המערכת המאמינה בפומביות דיונים, אך מסתירה דיונים משמעתיים לשופטים שלה  (מירב ארלוזורוב, הארץ דה-מרקר, 12.9.2005).

האם זה יפה לזרוק הכל על קלדנית? שאל התובע

פרוטוקול ההליך המשמעתי נגד השופטת הילה כהן, שהותר אתמול לפרסום, מתעד את השופטת מסבירה כיצד קרה שחיברה פרוטוקולים מזויפים (“הגעתי אחרי נסיעה, מרוטה, לילה שלם הייתי עם אמא שלי”), מה גרם לאיחורים הכרוניים שלה (“החניה היתה תפוסה”) ומדוע אין להדיחה מכס המשפט (“כמובן שהיום, אחרי המקרה הזה, אני מה-זה מקפידה”) (יובל יועז, הארץ, 12.9.2005; הארץ און-ליין, כולל תגובות).

משפטה של הילה כהן – הפרוטוקולים

משפטה של השופטת הילה כהן אשר הורשעה בעבירות של התנהגות שלא כהלכה במילוי תפקידה ובהתנהגות באופן שאינו הולם את מעמדו של שופט בישראל עורר סערה עצומה וזאת מאחר שבית הדין המיוחד לא הורה על הדחתה של השופטת כהן מכס השיפוט  אתמול הותרו לפרסום הפרוטוקולים ממשפטה של כהן המפרטים באריכות את האופן בו נעברו העבירות וגם מאפשרים הצצה ראשונה לעמדתה של השופטת כהן לגבי ההאשמות החמורות כלפיה  השאלה המנקרת מדוע לא הודחה השופטת? (מיכאל דבורין, nfc, 12.9.2005).

השופטת כהן – אל תוותרי

אין לי מילה טובה אחת לומר על השופטת הילה כהן. מי שמאחרת בקביעות ואפילו אינה מודיעה לממתינים לה, מתעמרת בציבור. והפרוטוקולים…  אבל מה כל אלה לעומת מעשיהם החמורים והלא אתיים של נבחרי מערכת המשפט הבכירים ביותר? (שבתאי עזריאל, nfc, 13.9.2005).

התנועה לאיכות השלטון: להימנע מהעברת השופטת כהן למחוז הצפון

התנועה לאיכות השלטון דרשה אתמול מראשי מערכת המשפט שלא להציב את השופטת הילה כהן בבית משפט שלום במחוז הצפון. התנועה מבקשת שכהן לא תוחזר לעבודתה עד ישיבת הוועדה לבחירת שופטים, שתדון בחודש הבא בבקשת שרת המשפטים, ציפי לבני, להדיחה. בתחילת השבוע הודיע הנהלת בתי המשפט לכהן, שהיא תועבר למחוז הצפון, בהתאם לגזר דין של בית הדין המשמעתי לשופטים, שהרשיע אותה בזיוף פרוטוקולים ובהשמדת מסמכים.

במקביל, עו”ד חיים שטנגר ביקש אתמול ממנהל בתי המשפט, בועז אוקון, לבדוק כיצד שוחררה כהן מהחובה לעבור קורס הכנה למועמדים לשפיטה, לפני שנבחרה לשופטת ב-2002 (יובל יועז, הארץ, 14.9.2005).

התנועה לאיכות השלטון עתרה נגד הילה כהן

הגישה היום לבג”צ עתירה בדרישה לביטול החלטת מנהל בתי המשפט בועז אוקון להעביר את השופטת הילה כהן למקום כהונה אחר, שלושה שבועות בלבד לפני כינוס הוועדה לבחירת שופטים שתדון בעניינה.

התנועה למען איכות השלטון עתרה היום (ה’, 15.9.05) לבג”צ לביטול החלטת מנהל בתי המשפט השופט בועז אוקון להעביר את השופטת הילה כהן למקום כהונה אחר, עוד לפני כינוס הוועדה לבחירת שופטים לשם דיון בהעברתה (מיכאל דבורין, nfc, 15.9.2005).

עתירה: לא להחזיר לעבודה את השופטת הילה כהן

התנועה לאיכות השלטון עתרה נגד החלטת מנהל בתי המשפט לשבץ לכהונה את השופטת שחיברה פרוטוקולים מזויפים.

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (חמישי) לבג”ץ נגד החלטתו של מנהל בתי המשפט, השופט בועז אוקון, לשבץ את השופטת הילה כהן במחוז הצפון, לפני הדיון בהדחתה בוועדה לבחירת שופטים. כהן הורשעה לפני כחודש בבית דין משמעתי לשופטים בחיבור פרוטוקולים מזויפים ובהשמדת מסמכים שהגישו בעלי דין. בשני באוקטובר תתכנס הוועדה לבחירת שופטים, ויו”ר הוועדה, שרת המשפטים ציפי לבני, הודיעה שתנצל את הכינוס כדי לפתוח בהליכי הדחתה של כהן (יובל יועז, הארץ, 15.9.2005).

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג”ץ בדרישה שלא להחזיר לעבודה את השופטת הילה כהן

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום לבג”ץ נגד החלטתו של מנהל בתי המשפט, השופט בועז אוקון, לשבץ את השופטת הילה כהן במחוז הצפון, לפני הדיון בהדחתה בוועדה לבחירת שופטים. כהן הורשעה לפני כחודש בבית דין משמעתי לשופטים בחיבור פרוטוקולים מזויפים ובהשמדת מסמכים שהגישו בעלי דין. בשני באוקטובר תתכנס הוועדה לבחירת שופטים, ויו”ר הוועדה, שרת המשפטים ציפי לבני, הודיעה שתנצל את הכינוס כדי לפתוח בהליכי הדחתה של כהן (יובל יועז, הארץ דה-מארקר, 15.9.2005).

עתירה הוגשה לבג”ץ נגד העברת השופטת הילה כהן לכהונה בצפון

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג”ץ בדרישה לבטל את החלטת מנהל בתי המשפט להעביר את השופטת הילה כהן, שהורשעה בזיוף פרטוקולים, להמשך כהונתה בבתי משפט באזור הצפון.

בעתירה טוענת התנועה כי על מנהל בתי המשפט היה להמתין לכינוס הוועדה למינוי שופטים בעוד כשלושה שבועות, אז אמור להתקיים דיון בעתידה של השופטת כהן (טל רוזנר, ynet, 15.9.2005).

“אפילו שופט מתחיל לא מתנהג בצורה כזו”

הרמיזות כאילו יחסי החברות בין השופט מישאל חשין לבין עו”ד הוותיק יעקב רובין, סניגורה של השופטת הילה כהן, השפיעו על גזר דינה הקליל של השופטת, מתבררות כלא נכונות. עיון בפרוטוקולי בית הדין מגלה מה באמת אמרו חשין ורובין במהלך הדיון, ומה חושב חשין על הפרשה האומללה (יובל יועז, הארץ דה-מארקר, 15.9.2005).

בלי לנקוב בשמות

לפני שבועיים נמתחה בתקשורת ביקורת חריפה על פסק דינו של מישאל חשין, שמוסס בהחלטתו את חומרת מעשיה של עמיתתו הזוטרה השופטת הילה כהן, אשר נתפסה בזיוף פרוטוקולים. זעמו של חשין הדהד מקצה בית המשפט העליון עד קצהו. גם על דברים שנכתבו ב”מעריב”. בעקבות כעסו על התקשורת גוברת סקרנותי לקרוא את פסק הדין הבא של המשנה לנשיא בית המשפט העליון, שיעסוק בחופש העיתונות (דן מרגלית, nrg, 15.9.2005).

שפוטה

מה נשאר לשופטת הילה כהן? למה היא עוד נאחזת בכיסא? היה לה רע בבית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה. היה לה נורא לעמוד לדין באשמת פיברוק פרוטוקולים של דיונים שלא היו. בקושי היא יצאה מזה בנזיפה ובהגליה לבית משפט אחר. אז מה דחוף לה עכשיו להמשיך לעבור את ההשפלה? למה היא לא מבינה את הרמז של השופט ברק ופורשת בשקט? אפילו הקלדנית הצמודה, שהיתה חברתה היחידה בבית המשפט בחיפה, כבר לא כל כך מבינה אותה (אסתי אהרונוביץ’, מוסף הארץ, 16.9.2005).

בג”ץ למדינה: נמקו שיבוצה מחדש של השופטת כהן

שופט בג”ץ, אשר גרוניס, הורה הבוקר (ראשון) למנהל בית המשפט, בועז אוקון, לנמק בתוך שבוע מדוע הורה לשבץ מחדש לעבודה את השופטת הילה כהן, ולא להמתין לדיון בהליך ההדחה נגדה. גרוניס הורה גם לנשיא בתי משפט השלום במחוז הצפון, תאופיק כתילי, ולשופטת הילה כהן עצמה, להשיב לעתירה נגד שיבוצה מחדש. את העתירה הגישה ביום חמישי התנועה לאיכות השלטון (יובל יועז, הארץ דה-מארקר, 18.9.2005).


להמשך
 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר