בחירות לכנסת, 2013: מנדטים או שלטון, או: אל תריבו בתוך המשפחה!

בחירות לכנסת, 2013: מנדטים או שלטון, או: אל תריבו בתוך המשפחה!

שמחה ניר, עו”ד
13.01.2013 11:13
בחירות לכנסת, 2013: מנדטים או שלטון, או: אל תריבו בתוך המשפחה! - ציפי לבני - קדימה - מפלגת העבודה - מר"צ - הליכוד - שאול מופז - בנימין נתניהו - הליכוד-ביתנו - נפתלי בנט - הבית היהודי - יאיר לפיד - יש עתיד - שלי יחימוביץ - אהוד ברק - התנועה בראשות ציפי ל - שמחה ניר


בין מי למי המאבק האמיתי בבחירות האלה? * מה יקרה אם בנימין ליברמן ואביגדור נתניהו יירדמו בשמירה, וזחילה קטנה של הציבור שמאלה תאפשר לשלי לבני, ציפי לפיד ויאיר יחימוביץ, להרכיב את הממשלה – או לפחות ליצור גוש חוסם?רק לא שאול מופז, רק לא “קדימה”!

המאמר ה-4,000 באתר: לו אני שר המשפטים

אל תאמרו “מבחן בוזגלו” – אמרו “מבחן אלישבע”

לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר * לדף הפייסבוק של האתר של קימקא * לסגור את לשכת עורכי הדין

מחזה הדוקודרמה החדש: זרוק אותו לאיראנים

איך נפטרנו מאשר גרוניס

בבחירות הקודמות (2009) הייתה לציפי לבני, אז ראשת קדימה, מטרה קדושה: להיות המפלגה הגדולה בכנסת, דבר המקנה לה את הזכות, או לפחות את הסיכוי, להיקרא ראשונה אל נשיא המדינה, על מנת לקבל את המשימה להרכיב (או לפחות לנסות להרכיב) את הממשלה.

כדי לזכות בבכורה הזאת תקפה ציפי את מפלגת העבודה, ואת מרצ, והיא אכן הצליחה למשוך מצביעים מהעבודה, ואולי – באופן פרדוקסלי – דווקא ממרצ. ייתכן גם שהיא משכה יותר קולות מהעבודה, אשר, מצידה, משכה קולות ממרצ.

אז היא הצליחה, ציפי, והייתה לסיעה הגדולה בכנסת – 28 מנדטים, לעומת 27 של הליכוד, אבל קדימה של ציפי לא הרכיבה את הממשלה, ונשארה באופוזיציה, משום שגוש הימין קיבל למעלה ממחצית המקומות בכנסת.

אם קדימה הייתה משקיעה את כוחותיה בכרסום כוחו של הליכוד, ולוקחת ממנו, נניח, 4 מנדטים, היא הייתה מרכיבה את הממשלה, אפילו אם הייתה מפסידה לשמאל – עבודה ומרצ – פי שלושה מהמספר הזה. לפי החשבון הזה היו לקדימה 20 מנדטים ולליכוד 23, אבל ציפי הייתה מרכיבה את הממשלה – לתפארת מדינת ישראל, או שלא לתפארתה (תלוי בהשקפה).

דבר דומה קורה גם בבחירות האלה – הן בימין והן בשמאל.

בימין ביבי נתניהו והליכוד-ביתנו מתכתשים עם נפתלי בנט והבית היהודי. במקום שיתכתשו עם קדימה ושאול מופז, ועם התנועה וציפי לבני.

בשמאל – שלושת המרכיבים העיקריים של גוש המרכז-שמאל (יאיר לפיד ויש עתיד, ציפי והתנועה שלה, ושלי יחימוביץ ומפלגת העבודה) מכתשים אלה עם אלה, במקום שינסו לנגוס בקדימה, ואם אפשר – גם בהליכוד-ביתנו.

אני מבין את ביבי, וגם את יאיר לפיד.

לביבי ברור שגוש הימין יזכה ביותר מ-60 מנדטים, והוא יהיה זה אשר ירכיב את הממשלה, גם אם הוא לא ינגוס אפילו מנדט אחד מגוש המרכז-שמאל, אבל ככל שהוא ינגוס בהבית היהודי, זה יחליש את מפלגתו של נפתלי בנט, ויקל עליו למשוך לקואליציה את יאיר לפיד ומפלגתו – לפחות כאיום על בנט, על מנת להחליש עוד יותר את כושר המיקוח שלו.

גם את יאיר לפיד אני מבין, כי הוא לא נכנס לפוליטיקה על בסיס אידיאולוגי כלשהו, אלא על בסיס הקסם האישי שלו, אותו הוא הביא מרום כסאו כאיש טלוויזיה. יאיר יודע שביבי יקים את הממשלה הבאה, אבל אם הוא ינגוס משלי ומציפי מנדטים לטובת עצמו – זה יחזק את כוח המיקוח שלו מול נפתלי בנט.

הנה כי כן, המאבק האמיתי בבחירות האלה הוא בין יאיר בנט לנפתלי לפיד, אפילו שהם לא נאבקים על אותו האלקטורט.

ומה שמפתיע אותי זה שגם בימין וגם בשמאל לא תוקפים את קדימה ושאול מופז. לדעתי זה השקעה מצויינת, אם נביא בחשבון שההבדל בין אפס (0) מנדטים לבין שלושה (3) מנדטים של קדימה הוא פחות מחצי אחוז מסך-קולות הבוחרים, ובסוף – צחוק הגורל – שאול מופז עשוי לתפוס את מקומו של אהוד ברק כאפס החזק ביותר בכנסת ה-19.

ועכשיו “אני רק שאלה”: מה יקרה אם בנימין ליברמן ואביגדור נתניהו יירדמו בשמירה, וזחילה קטנה שמאלה תאפשר לשלי לבני, ציפי לפיד ויאיר יחימוביץ, יחד עם קצת דתיים – אותם תמיד ניתן היה לקנות תמורת ראשות ועדת הכספים – ועם המפלגות הערביות, יזכו בכוח כזה שיאפשר להם להרכיב את הממשלה – או לפחות ליצור גוש חוסם?

יהיה שמח.

______________

אל תאמרו “מבחן בוזגלו” – אמרו “מבחן אלישבע”*לדף הפייסבוק לסגור את לשכת עורכי הדין*לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר*לדף הפייסבוק של האתר של קימקא 

דוקודרמה: זרוק אותו לאיראנים איך נפטרנו מאשר גרוניס


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר