מי היה “חותאל”?

מי היה “חותאל”?

רות ירדני כץ
04.05.2011 11:18
והמציאות סיפקה ומספקת

והמציאות סיפקה ומספקת


על “המוסד – המבצעים הגדולים”, ספרם של מיכאל בר-זוהר וניסים משעללדף הפייסבוק של האתר

היכנסו והצביעו “לייק” (“אהבתי”)

ותקבלו עדכון שוטף, אוטומטית, עם כל מאמר חדש

סיפורי מרגלים מציתים את הדמיון, מלהיבים. יש בהם מתח, תושיה, סכנה ממשית ומוחשית והמציאות סיפקה ומספקת לנו סיפורים יחידים ומיוחדים על ריגול ומרגלים. כבר בתקופת התנ”ך גילו את חשיבות הריגול. יוסף חושד באחיו שהם מרגלים. בני ישראל שולחים 12 מרגלים לארץ כנען לפני כיבוש הארץ. יהושע שולח מרגלים ליריחו לפני כיבושה, ואבשלום מחדיר מרגלים לתוך העם כדי לבדוק כיצד הם מגיבים בקשר למרידתו. 

מאז ועד היום שיטות הריגול השתכללו ופלאי הטכנולוגיה עוזרים אבל לדבר אחד אין תחליף – למרגל-מרגלת – בצלם אנוש, בשר ודם שיוצאים למשימות עוצרות נשימה, בשם המדינה ולמען המדינה. אם הם מצליחים זו הצלחה אדירה, אם נכשלים ונתפסים התוצאה האישית היא נוראית.

 

ספרם של מיכאל בר-זהר וניסים משעל, “המוסד, המבצעים הגדולים”, בראש ובראשונה הוא קריא מאוד, זורם, קולח ומרתק. המבצעים המובאים אינם דמיוניים, הם אמיתיים. הם קרו ודרך הביצוע מפתיעה. אנשי המוסד שיתפו בחלק מהפעולות יחידות מובחרות של הצבא שלנו כמו סיירת מטכ”ל, צנחנים, הקומנדו הימי, חיל האוויר. האמת היא שרוב המבצעים ושמות המרגלים והמרגלות ידועים, אבל החידוש הוא שהכותבים מביאים פרטים מעניינים על דרך קבלת ההחלטות, תוכנית ביצוע, בחירת האנשים למבצע והביצוע עצמו. כשהמבצע הצליח התוצאות בפירוש השפיעו על ביטחון תושבי ישראל. היו גם פעולות שנכשלו.

 

סיפורו של המרגל אלי כהן מדהים. הדור שלי עבר את החוויה הנוראית של אלי כהן במציאות. ראינו איך הוא נתלה בכיכר העיר בדמשק. אבל עד שהוא נתפס תרומתו למדינת ישראל הייתה אדירה. אלי כהן נשלח לדמשק  אחרי שעבר הכשרה מפרכת עם זהות חדשה, כאיש עשיר, סוחר ואיש עסקים שעוסק ביבוא ויצוא, בחור יפה-תואר, שרמנטי ונדבן. הוא שכר וילה מפוארת בעיר הבירה ודי מהר בזכות אישיותו הממגנטת וכספו הוא יצר קשרים עם כל המי-ומי בפסגת הממשל הסורי, הוא רכש את אמונם המוחלט, נהנה ממעמד של סלבריטי ומיידע סודי זרם אליו בלי קושי. הוא העביר לארץ את כל האינפורמציה הסודית ביותר, כמו: איך הם מתכוונים להטות את מי נהר הירדן אליהם, על הביצורים ברמת הגולן, סוגי נשק שרכשו, מנין הגיעו ולמה מיועדים. הוא עבד קשה ולבד,  ואנשי המוסד פעלו לפי המידע הכל-כך חשוב ומועיל ששלח עד שנתפס, וסופו היה נורא ואיום.

 

מי היה “חותאל”? 

“…במשך השנים התפרסמו אין ספור השערות ובדיות על זהותו, ברור היה שזהו אדם מקורב מאוד לצמרת השלטון המצרי ולמטה הכללי של הצבא. אולם איש לא הצליח להבקיע את שריון הסודיות שאפף את זהותו האמיתית. העיתונאים כינו אותו “בבל” וייחסו לו תכונות אגדיות. הוא היה נושא ללא מעט כתבות וגם לספרי ריגול דמיוניים”.

אשרף מרואן, או “חותאל”, היה חתנו של נאצר שליט מצרים. הוא לא פחות ולא יותר פנה מיוזמתו למוסד והציע את שירותיו תמורת בצע כסף. אחרי בדיקה לגבי אמינותו הוא התקבל והסיכום איתו היה שיקבל 100 אלף דולרים על פי דרישתו, על כל פגישה שיביא מיידע חיוני וחשוב והוא העביר מידע חיוני וחשוב. הוא גם הודיע למפעילו בלונדון על ההחלטה לפתוח במלחמה נגד ישראל ביום כיפור. המידע היה אמין, אבל ראש אמ”ן אז אלי זעירא לא האמין לו. ואכן סוריה ומצרים תקפו ביום כיפור והתוצאות ידועות. מה היה סופו של אשרף מרואן? ב-27 ביוני 2007, נמצאה גופתו על המדרכה, תחת מרפסת ביתו. מי אשם ברציחתו?

ארגון “ספטמבר השחור” קיבל  אחריות על רציחת ספורטאי נבחרת ישראל במינכן בשנת 1972. ההחלטה נפלה, לחסל את ראשי האירגון. וכך היה. קטע משעשע קרה בדרך לחיסולם של שלושה מראשי “ספטמבר השחור” בלבנון.

הנה:

“באותה שעה ממש חזרו הלוחמים אל הבניין ברחוב ורדן. בשעה שעמדו להיכנס פנימה, עברו במקום שני שוטרים לבנונים וראו לפניהם זוג מחובק באהבה נוגעת ללב. הגבר לא היה אחר ממוקי בצר, מבכירי הלוחמים של סיירת מטכ”ל: הנערה העגלגלה הייתה אהוד ברק. השוטרים חלפו על פניהם….” 

 

לנשים יש תפקיד חשוב בכל מערכת אירגונית שעוסקת בריגול וישנם אין-ספור סיפורים על נשים שמילאו תפקידים מכריעים בעולם הריגול. לרוב הן יפות, מוכשרות, בעלות-תושיה, אמיצות שיודעות את תפקידן. כזאת הייתה סינדי סוכנת המוסד שהפילה את “מרגל האטום” מרדכי ואנונו. מה רצה בסך-הכל הבחור? סקס. אז שלחו לו בחורה יפהפיה, בלונדינית שאמורה הייתה לפתות אותו,  וכאשר הוא פגש אותה “במקרה” בכיכר לייסטר בלונדון, הוא ניגש אליה ושאל אם הוא יכול לדבר איתה, והיא חייכה והסכימה.

 “את מהמוסד?”  שאל אותה ספק בלצון ספק ברצינות. והיא השיבה: “לא, לא, ממש לא. מה זה מוסד?” ואנונו התפתה. היא לא סיפקה את יצרו המיני בחוכמתה ותושיתה, אבל כן הצליחה לשכנעו לטוס עמה לרומא שם גרה אחותה ויש לה דירה, ושם יוכלו לעשות אהבה. הוא הסכים והיא אפילו קנתה לו כרטיס טיסה. כאשר הגיעו לדירה של “אחותה”, סוכני המוסד תפסו אותו והביאו אותה ארצה.

______________

לדף הפייסבוק של האתר

היכנסו והצביעו “לייק” (“אהבתי”)

ותקבלו עדכון שוטף, אוטומטית, עם כל מאמר חדשכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר