סקופ היסטורי: השואה התאפשרה עקב רישומי האוכלוסין המקיפים בקהילות היהודיות

סקופ היסטורי: השואה התאפשרה עקב רישומי האוכלוסין המקיפים בקהילות היהודיות


07.03.2009 08:38
סקופ היסטורי: השואה התאפשרה עקב רישומי האוכלוסין המקיפים בקהילות היהודיות


כפי שהעליתי, ואת/ה רואה לנגד עיניך ברגע זה סקופ ענק היסטורי, הדבר התאפשר בגלל הרישומים המדוייקים והמקיפים במשרדי הקהילות היהודיות, שהנהלתם עברה בזמן השילטון הנאצי ליודנראט ששיתפו פעולה עם ה-ס.ס. בשום רשות עירונית ומחוזית וקהילתית באירופה לא ניתן היה להתחקות אחר היהודים באוכלוסיה. היו אלה תיקים ורישומים בארכיונים, בהם לעיתים צויין ליד השם “יהודי” ולעיתים לא, ובעיקר, נידרשת לעבור באופן ידני על מליוני דפים, ולהתחקות אחר השמות שלידם הופיעה הדת או המוצא “יהודי”, “ייבריי” כשתכופות, הדבר לא צויין כלל, ופחות במדינות ליברליות כמו צרפת, הולנד וגרמנייה, ואף בולגריה ואחרות. אלא שפעילי הקהילות היהודיות טרחו במשך מאות שנים לאסוף רישום מדוייק וכולל על היהודים, כולל אלה שהתנצרו, כולל יהודים לרבעין וחצאין, כולל אלה שלא היה להם קשר לקהילה היהודית, וברחו מזיהויים כיהודים כמו מאש.
הצלחת הנאצים לבצע את השואה היתה בגלל הפנקסנות המקיפה במשרדי הקהילות היהודיות באירופה.

להלן ממצאי חקירתי בנושא החשוב הזה:

1) אף יהודי, גם לא חצי יהודי, גם לא נכד לסבא יהודי, גם לא יהודי ממשפחה מומרת לנצרות ששינו את שמם מאברהם רבינוביץ’ או שרה כהן, להלמוט וקלרה פרנקפורטר וצאצאיהם היינץ וגרטרוד, אף יהודי לא “התחמק” מהרישומים של הס.ס. של האוכלוסיה שהוגדרה כיהודית.

2) כפי שהעליתי, ואת/ה רואה לנגד עיניך ברגע זה סקופ ענק היסטורי, הדבר התאפשר בגלל הרישומים המדוייקים והמקיפים במשרדי הקהילות היהודיות, שהנהלתם עברה בזמן השילטון הנאצי ליודנראט ששיתפו פעולה עם ה-ס.ס.

3) בשום רשות עירונית ומחוזית וקהילתית באירופה לא ניתן היה להתחקות אחר היהודים באוכלוסיה. היו אלה תיקים ורישומים בארכיונים, בהם לעיתים צויין ליד השם “יהודי” ולעיתים לא, ובעיקר, נידרשת לעבור באופן ידני על מליוני דפים, ולהתחקות אחר השמות שלידם הופיעה הדת או המוצא “יהודי”, “ייבריי” כשתכופות, הדבר לא צויין כלל, ופחות במדינות ליברליות כמו צרפת, הולנד וגרמנייה, ואף בולגריה ואחרות.

4) אלא שפעילי הקהילות היהודיות טרחו במשך מאות שנים לאסוף רישום מדוייק וכולל על היהודים, כולל אלה שהתנצרו, כולל יהודים לרבעין וחצאין, כולל אלה שלא היה להם קשר לקהילה היהודית, וברחו מזיהויים כיהודים כמו מאש.

הדבר שימש למטרות מגוונות, הן להפעלת לחץ להטבות על יהודים בעמדות רמות, הן לסחיטה של אישים רמים שטרחו להסתיר את יהדותם (באמירה שאם לא יעשו כך וכך – ייחשף בציבור מוצאם היהודי), הן להפעלת השפעות תוך איזכורי “סולידריות יהודית”, הן ניסיונות להחזיר למרות הקהילה, וכיוצא בזה.
לפי ידיעות שלא יכולתי לבדוק את אמיתותן, במאות ה-12 וה-13 נוצרה בספרד, בסיביליה, אינקויזיציה יהודית, ששימשה מאוחר יותר דוגמה לאינקויזיציה הדומיניקנית שהוקמה 150 שנה מאוחר יותר, תוך שימוש במודל האינקויזיציה היהודית. תפקידה של האינקויזיציה היהודית היה ליצור חרמות ולפעמים בחסות השילטונות היו להם סמכויות לחקירה ואילוץ בעינויים של יהודים לחזור ליהדותם, ולפעמים יכלו לבצע גם עונשי מוות. היה זה כלי חשוב להלחם במומרות, והם קיבלו את סמכותם מהרשות החילונית במדינה. אף במאה ה-17 אנו רואים את מנגנון החרם מופעל על אוריאל ד’אקוסטה ובנדיקטוס (ברוך) שפינוזה, כמקרים מפורסמים, אך היו אין ספור מקרים אחרים כאלה, פחות ידועים.

5) פקידי הס.ס. אספו את הרישומים המדוייקים הללו ממשרדי הקהילות, וקידדו (ניקבו) אותם בכרטיסי IBM במכונות IBM, על ידי IBM DEUTSCHLAND . גם המספרים שהוטבעו על הזרוע במחנות ההשמדה והעבודה היו מספרים שקודדו בכרטיסי IBM.


*    *     *

מדוע ראשי היודנראט לא הישמידו את הארכיונים? לא קל לשפוט אותם במצבם אז

השואה בוצעה על ידי הנאציזם.

 

אבל אני  מבהיר איך לס.ס. היה רישום מדוייק כל כך שאף יהודי לא התחמק ממנו. והצבעתי על כך שהס.ס. הישתלטו על כמות הנתונים הענקית ביעילות בעזרת מכונות חישוב IBM וכרטיסים מנוקבים.

 

 

הצבעתי על כך שהמספרים רבי הספרות על הזרוע במחנות ההשמדה היו לצורך ניקוב בכרטיסי IBM. אפשר לקרוא לזה הג’נוסייד הממוחשב הראשון בהיסטוריה.

 

הדבר מסביר איך התאפשר ג’נוסייד ענק כזה תוך הבאת אוכלוסיה ספציפית, לא קלה לזיהוי, למחנות ההשמדה במזרח מכל רחבי אירופה תוך 3 שנים.

 

ראשית, זה מה שעשוי לקרות כשנוברים בציציות אחרי מוצא אתני ודת מלפני דורות.. 

 

שנית, ניתן לסבור כי ג’נוסייד יעיל וממוחשב זה, התאפשר ביעילות, במשך הקצר וההיקפים בו בוצע, לא במעט בגלל ש”פ של ראשי היודנראט, ברשותם היו הרשומות הללו. מדוע לא הישמידו את הרשומות הללו והיקשו על מנגנון הג’נוסייד?

 

לא קל לשפוט את האנשים הללו כיום, במצב בו נימצאו אז.

 

ראשית, כנראה הס.ס. הונה אותם. לא מסרו להם על כוונות הג’נוסייד. אך האמנם? וכי לא ידעו באמת? וכי ד”ר קסטנר לא ידע? שנית, ניתנה להם אשלייה של שליטה מסויימת על צאן מרעיתם (מוכר המקרה של ד”ר משה חיים רומקובסקי, “מלך היהודים” מגטו לודג’, שהנאצים איפשרו לאדמיניסטרצייה שלו אפילו להדפיס שטרות כסף לשימוש בגטו).

 

שלישית, ניתן להם יחס מפלה לטובה, הם יכלו לזמן מה להנות מיחס מועדף מהצורר הנאצי, תוך תחושת חסינות ממוות והתעמרות, הם ובני משפחותיהם ומקורביהם.

 

לא קל לשפוט את האנשים הללו כיום, במצב הביטחה בו אנו נימצא המעריך כרגע. וכי לא היו צפויים להם עינויים להם ומשפחותיהם, אילו הישמידו את הארכיונים הללו? חנה ארנדט בספרה “הבנליות של הרוע” מדברת בדיוק על כך, בבואה להסביר מדוע מספר כה קטן של אנשי ס.ס. ביצעו את השמדת המיליונים, ומדוע היהודים לא התקוממו.

 

וכן, יש תעוד כי היה אמנם שיתוף פעולה  בהיקפים לא קטנים מצד יהודים עם מנגנון ההשמדה –

 

מכת משתפי הפעולה, המלשינים, והמתעשרים החדשים בגטאות:

 

מגילת יסורין. יומן גטו וורשה – עדויות קפלן ורינגלבלום מגטו וורשה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=30403

 

 

כאמור, לא קל לשפוט את האנשים הללו במצבם אז.

 

 הערות נוספות:

גם היום יש רישומים כאלה

חזי, הרצליה (יום שני, 09/03/2009 שעה 12:15) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו
1. ראשית גם היום, הרבנות הראשית עורכת רשימות מדוקדקות כאלה.רשימות יוחסין.

חשוב לדעת – מי התגייר כהלכה?מי כהן? מי לוי?
למי יש אבא רב ?
ולהבדיל מי ממזר ? מי נשוי לגויה ? וכן הלאה.

אחרת עלול להיות מצב שאח מאומץ יתחתן עם אחותו הביולוגית וכו’.

2.להשמיד רשימות יוחסין של מאות שנים.זו החלטה כמעט בילתי אפשרית.
האם היית מוכן למחוק היסטוריה של 300 שנה ברגע אחד ?

3.יהודי צריך לסמן עצמו כיהודי. זו מיצווה להתבדל מהגויים.

לשים כיפה.שטריימל וקפוטה,זקן וכו’

4. אף אחד לא יכול היה להעלות בדעתו את הקנאות המטורפת של הנאצים ימ’ש.

_new_


מ.ש. יש בזה משהו. זה נורא לקבל החלטה כזאת

 (יום שני, 09/03/2009 שעה 12:58)
בתשובה לחזי, הרצליה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו
ארכיון רב ערך שהושקע רבות ביצירתו, בן מאות שנים. החלטה איומה: מה חשוב יותר, זה או אולי חייהם של מאות אלפי אנשים. כנראה גם שהנאצים היניחו מייד את ידיהם על הארכיון, כשהם מסתירים מאנשי היודנראט את כוונות ההשמדה. מטיבם של אנשים שהם נוטים להשלות עצמם במצבי אי וודאות קיצוניים, כשכה רב המונח בכף.

מיכאל שרון

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר