עצה של ברוקר – חינם!

עצה של ברוקר – חינם!

גדי גולן
23.10.2008 16:08
אז ברכבת ניסע לדמשק

אז ברכבת ניסע לדמשק


ב-2009 צפויה לנו שנה של צמיחה מתונה מעט ממה שהורגלנו. אולם מדינת ישראל תושפע שלילית מהמשבר במידה מועטה בלבד. ונהפוך הוא, הראש הישראלי והיהודי שלנו יהיה הראשון בעולם להתאים עצמו לנסיבות החדשות.17 אוקטובר 2008

המשבר הכלכלי העולמי הוא אמיתי ויביא כנראה למיתון ממושך בכלכלות ארה”ב ואירופה ובעוד כלכלות של משקים מפותחים, יפן לדוגמה. אולם כלכלות משקים אלו הינן חזקות ובסופו של דבר הן תצאנה ממנו, השאלה רק תוך כמה זמן. אולם אנו כישראלים, צריכים להסתכל על המשבר בעיניים ישראליות. קרי, איך המשבר ישפיע עלינו, קרי על כלכלת ישראל כולה ועל כיסו של כל אחד מאיתנו. כאן, התמונה שונה. אכן ב-2009 צפויה לנו שנה של צמיחה מתונה מעט ממה שהורגלנו. אולם אני מעריך, שמדינת ישראל תושפע שלילית מהמשבר במידה מועטה בלבד. ונהפוך הוא, הראש הישראלי והיהודי שלנו יהיה הראשון בעולם להתאים עצמו לנסיבות החדשות. היצירתיות וכושר האילתור בהם אנו מבורכים, יסייעו לנו למצוא פתרונות מקוריים, לגלות הזדמנויות חדשות ולהתאים עצמנו במהירות לעולם החדש שיווצר. אני מעריך שהמשק הישראלי יושפע רק באופן שולי וזמני מהמשבר הכלכלי העולמי. תוך זמן קצר ביותר, הוא יתאים עצמו למציאות החדשה ואנו כפרטים וכאומה נצא ממשבר זה הרבה יותר חזקים ומורווחים כלכלית ממה שהיינו לפניו. תוך זמן די קצר יחסית, המשק ושוק ההון הישראלי יתחילו לפרוח ויגיעו לגאויות חדשות שלא ידענו כמותן בעבר. והסיבה העיקרית לכך תהא היתרון היחסי הגדול ביותר שהיה לנו בעולם תמיד, והוא ההון האנושי שלנו, קרי הראש היהודי. בקיצור, בניגוד לכל רואי השחורות, אני צופה לנו בישראל עושר ושגשוג שלא ידענו כמותו ותוך זמן קצר ביותר.

ואסביר:

א.      כושר היצירתיות – זהו הנכס שבו יש לנו את היתרון היחסי הגבוה ביותר בעולם. נכון שתעשיות ההייטק שלנו מורגלות בשיווק תוצרתן לארצות המפותחות, שעכשיו עקב המיתון בהן, ירד הביקוש לתוצרת זו. אבל ההייטק הוא עדיין ספינת הדגל המובילה בכלכלת העולם של ימינו. לפיתוחים טכנולוגיים  חדשניים זקוקים היום בכל העולם, ארצות מפותחות ומתפתחות כאחד. לכן ימשיכו להזדקק לנו גם בארצות המפותחות, למרות המיתון שם. ויזדקקו לנו גם בארצות המתפתחות. יכול להיות שההייטק שלנו יצטרך להתאים עצמו למציאות החדשה ולהפנות חלק הולך וגדל מתוצרתו, למעצמות מתפתחות כמו סין והודו, ובטווח קצת יותר ארוך לכשיתפתח השלום בינינו לבין הערבים, אז גם לסעודיה ומדינות המפרץ, ששם כידוע לא חסר הון.

ב.      שינוי המציאות הגיאו-פוליטית באזור – שלא כדעת רבים, אני מאד אופטימי ביחס ליצירת שלום מעשי בינינו לבין סוריה והפלשתינאים, כבר בתקופה הקרובה. לא ניתן למדוד זאת בטווח זמן של חודשים, כפי שרבים היו רוצים. אבל בזמן של שנה או שנים ספורות, העניין בהחלט מעשי ואפשרי. ההשפעה הכלכלית של שלום כזה על קשרינו עם כל העולם הערבי, תהיה משמעותית ומדהימה. אני מייעץ לכל מי שעיניו בראשו, ורוצה להימנות אל מצליחני המחר של ישראל, שדבר ראשון יתחיל כבר בימים אלו ללמוד ערבית. זה לוקח זמן וזו עבודה קשה, אבל היא תצדיק כל טיפת זיעה ומאמץ ראש שתשקיעו בה. אין בדברים אלו שום כוונה להחליש את בניית עוצמתו של צה”ל היום. כוחו של צה”ל ימשיך להיות עוד שנים רבות, המכשיר העיקרי שיביא לשלום בינינו לבין הערבים.

ג.       המשק הישראלי – אצרף כאן את דעתי לדעת כל קברניטי המשק, שמשקנו מצוי היום במצב מצוין יחסית לשאר משקי העולם. יש לנו הנהגה כלכלית מצוינת ועבודת הניהול של קברניטי ומנהלי כל החברות במשק היא מעולה, הן באופן מוחלט ובטח ובטח יחסית למשקים אחרים בעולם. כלכלות אחרות בעולם מתמודדות עם קשיים ובעיות אמיתיים. אצלנו בזכות עבודה ונווט נכון של המנהלים בכל התחומים משך שנים, פשוט אין בעיות כאלו. צעדים כמות שנגיד בנק ישראל עושה ויעשה, כמו הורדת הריבית, יביאו במהרה להגדלת הייצוא והרחבת הצמיחה במשק. בניגוד לתחומים אחרים ופעמים אחרות בהן היינו חלשים ובבעיות אמיתיות לעומת ארצות אחרות. הפעם אנו עומדים חזק ועם שתי רגליים על הקרקע, לעומת שאר ארצות העולם. אין שום סיבה כלכלית ריאלית, שהמשבר העולמי ישפיע עלינו ואם כן אז רק לטובה.

ד.      שוק ההון – מזה כשנה ששוק ההון בארץ נמצא בנסיגה שהחריפה מאד בחודש האחרון בעקבות פריצת המשבר העולמי. השערים הגבוהים שהבורסה הגיעה אליהם לפני כשנה, היו מוצדקים וביטאו נכונה וריאלית את שווי החברות הנסחרות וההישגים שהמשק הגיע אליהם ונצפו לו בעתיד. עתה התחזית והסיכויים אף גדולים יותר. הבורסה בארץ נפלה ללא כל הצדקה כלכלית אמיתית. אלא בגלל פסיכולוגית העדר העולמית שאומרת שאם הדאו ג’ונס נופל אז כדאי לצאת מהשוק. אני קובע, אין שום קשר כלכלי בין הנעשה בארץ לנעשה בניו יורק. להם יש את הבעיות שלהם, לנו יש את ההישגים שלנו. תופעת עדר זו הביאה לכך שמחירי חברות מצוינות בארץ, נמצאים בשפל שלא היה כדוגמתו מזה שנים. שווין הכלכלי האמיתי מצוי ברמה כפולה ומשולשת מזו שמציגים שעריהן בבורסה היום.

למהירי החלטה, חכמים ואמיצים, אני מציע להסתער על מניות אלו היום בטרם יעלו שעריהן, ולהרוויח בזכות עליית שעריהן בעתיד, עשרות ואולי מאות אחוזים. ההשקעה אינה לטווח של שבוע, אלא לטוח בינוני ואולי אף ארוך והיא מומלצת בכל פה.

וכאן אחזור לעצה של ברוקר ואתן שתי עצות קנייה מעשיות ומיידיות למהירי החלטה.

א.      תעודות סל על מדד ת”א 75 .

מדד תלאביב 75 עמד לפני כשנה ברמה של קרוב ל – 1100 נק’. היום נכון לרגע זה בלבד! הוא עומד על 450 נק’. שוווין הכלכלי של החברות המצויות בו לא השתנה במאום במשך שנה זו. אני סבור שמחיר של 1100 נק’ היום הוא מחיר מתאים ונכון לו והוא יחזור אליו תוך תקופה לא ארוכה. מי שירוץ לקנות תעודות סל על מדד זה היום, יש לו סיכויים טובים להרוויח למעלה ממאה אחוז על השקעתו.

ב.      תעודות סל על מדד תל-טק 15.

מדד תל-טק 15 עמד לפני כשנה על רמה של 450 נק’. זהו מדד המייצג את חברות ההייטק הגדולות ביותר בארץ. עם כל הסיכויים והתחזיות שיש להייטק בארץ, אני מעריך ששווין האמיתי של החברות הכלולות בו גדול בהרבה מ- 450 נק’ אלו. היום, שוב נכון לרגע זה בלבד! הוא עומד על 150 נק’. מי שירוץ לקנות תעודות סל על מדד זה היום, יש לו סיכויים טובים להרוויח על השקעתו רווח של מאתיים אחוז ואולי אף יותר.

זהו, ההחלטה היא בידיו של כל אחד מכם.

גדי גולן

קיבוץ חולתה

גליל עליון

_______________

כותב המאמר נושא תואר שני בכלכלה מהפקולטה לתעשיה וניהול בטכניון, וכן חוקר ומומחה רב-שנים בשוק ההון בישראל.

קישור למאמר בבלוג של גדי גולן – תפוזכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר