אין מכתירים אישה למלך

אין מכתירים אישה למלך

רות ירדני כץ
21.10.2008 01:50
אין מעמידין

אין מעמידין


מדוע החרדים מנהלים משא ומתן עם ציפי לבני, כאשר יש להם בעיה עם היותה אישה? ואם, אחרי שיגיעו לעמק השווה, שני גדולי הדור יחליטו שהיא אינה ראויה בגלל שאישה איננה יכולה למשול, מה יהיה אז?אמרתי לך, גברת לבני, שיהיה לך קשה להגיע לתפקיד הרם בגלל שאת אישה. נכון שאמרתי? הרי כולנו יודעים שאישה לא נחשבת בעיקר במדינת החרדים. אישה במדינת החרדים מקומה ברור וחד משמעי. היא צריכה ללדת, לגדל, לכבס, לקנות, לבשל, לנקות, והיום היא גם המפרנסת העיקרית כי הבעל עסוק בלמידת תורה. הוא חוזר הביתה מתי שחוזר, האוכל מוכן, הבית נקי והיא בקושי נושמת. מעטות הנשים מקרב העדה החרדית ש”פתחו פה” או שפרצו גדר פה ושם. עדיין הן נשלטות וממושמעות מאוד. הן נישאות בשידוך, והשידוך לא ניתן למשא ומתן, זאת אומרת לא כל-כך שואלים את הבחורה אם החתן המיועד מוצא חן-בעיניה. יש קביעה והקביעה קובעת.

מה לעשות, גברת לבני, שאת אישה. את יודעת שיש פסיקה שאומרת: אין מכתירים אישה למלך, ככתוב, “מקרב אחיך תשים עליך מלך – אחיך ולא אחיותיך, מלך ולא מלכה”. זה אומר שכאישה אינך יכולה לעמוד בראש הממשלה. תשמעי, את עכשיו מנהלת משא ומתן עם אגודת ישראל שהם חרדים, והמנהיג הליטאי, הרב יוסף אלישיב, המכונה “פוסק הדור”, מציב מכשול נוסף בפניך בנוסף לקשיים במשא ומתן על התנאים שמפלגת יהדות התורה תדרוש היא העובדה שאת אישה. וכאישה אינך יכולה למלוך. הרב הפוסק ידרש להחליט רק כאשר המשא ומתן יהיה בר-ביצוע. ואז הוא ישען על פסיקה נוספת של הרמב”ם: “אין מעמידין אישה במלכות וכן כל משימות שבישראל אין ממנים בהם אלא איש”.

אבל הרב יוסף אלישיב לא לבד, גברת לבני, גם האדמו”ר מגור יידרש לסוגייה. המנהיג החשוב בפלג השני של יהדות התורה – אגודת ישראל החסידית, צפויה להיות השפעה בעלת משקל רב. נציגו של האדמו”ר מגור בכנסת, ח”כ יעקב ליצמן, אמר אתמול כי הנושא יעלה לדיון רק בשלב מאוחר יותר.הרבנים יודעים על המשא ומתן, יודעים מי המועמדת”, אמר ליצמן. “כשנלך לסיים את המשא ומתן ברור שהדבר יעלה לפני הרבנים והם יחליטו. עד עכשיו עוד לא החלטנו”.

ועכשיו, גברת לבני, מה יהיה? מדוע הם מנהלים משא ומתן איתך כאשר יש להם בעיה שאת אישה? ואם תגיעו לעמק השווה ושני גדולי הדור יחליטו שאינך ראויה בגלל שאישה איננה יכולה למשול ואז….?

למאמר המקוריכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר