סמרטוט אדום – טור שבועי, 12 בספטמבר, 2007: ג’יימס בונד מכה שוב

סמרטוט אדום – טור שבועי, 12 בספטמבר, 2007: ג’יימס בונד מכה שוב


גדעון ספירו 26.09.2007 02:15
סמרטוט אדום – טור שבועי, 12 בספטמבר, 2007: ג'יימס בונד מכה שוב


ג’יימס בונד מכה שוב *** ניאו נאצים בישראל *** אנשי מופת של השנה *** עם כניסת שנת תשס”ח: מה אברךג’יימס בונד מכה שוב

מה חיפשו מטוסי קרב ישראלים בסוריה? מה הייתה משימתם? הצמרת הצבאית-ביטחונית והמדינית שותקת. ישחק העולם בניחושים. הברק חזר לעיניים. בכירי העיתונאים מתמוגגים מנחת. מגבים את שתיקת הממשלה והצבא. עיתונות משונה. במקום לדרוש מידע וחשיפה, חוזרת שוב ושוב תסמונת הקרנפים שמלקקים את ישבנם של הגנרלים ושרי הקבינט הביטחוני. הם קורצים לקוראים שהם שותפי סוד, אבל בגלל “ביטחון המדינה” אסור לגלות. יחד עם זאת מפרסמים תמונות של ראשי השלטון והצבא כשחיוך של שביעות רצון נסוך על פניהם.  התקשורת משדרת לציבור את המסר שיש שוב בעל בית בצבא. החוכמולוג ברק חזר והופ יש לנו כבר מבצע ג’יימס בונד, מסתורי ומתוחכם.   

אני לא מתפעל מכך, כי מה שווה לנו כל התחכום הטכנולוגי אם הוא  מחזיר אותנו לימי מתיחות וסכנת מלחמה?

המסתורין הולך ומתפוגג. ברור  כי מטוסי חיל האוויר הפרו את החוק הבינלאומי וחדרו לסוריה מבלי שנשקפה כל סכנה לישראל. פרובוקציה ישראלית שמוכרת עוד משנות ה-50 של המאה ה-20.  ברור כי המטוסים הפציצו מתקן כלשהו, אולי טילים אולי משהו אחר. הודעת הגינוי החריפה של צפון קוריאה, מדינה שבדרך כלל לא מוציאה הודעות גינוי על כל תקרית באזור, מרמזת כי אולי מדובר במשלוח נשק שיצא ממנה. יש גם המדברים על מתקן גרעיני.

יש לומר בבירור, גם אם זה לא פופולרי: סוריה לא מאיימת על ישראל. להיפך, סוריה כמעט מתחננת לשלום, וישראל , לא זו בלבד שהיא מסרבת, אלא אומרת לסוריה: שלום אתם רוצים? קדחת והפצצות תקבלו”. סוריה היא היום המאוימת מידי ישראל המצוידת בכל נשק הרסני אפשרי,  גרעיני כימי וביולוגי, טילים, מטוסים חדישים , צוללות נושאות ראשי חץ גרעיניים פצצות מצרר, צי טנקים שעוד מעט לא ישאיר חתיכת קרקע פנויה לטיולים.  אך טבעי שבמצב כזה, תרצה סוריה לחמש עצמה כתשובה אל מול האיום הישראלי.

הפרובוקציה הישראלית, ייתכן שהפעם תעבור ללא תגובה מיידית, וייתכן שהסורים המושפלים מתכננים תגמול שיופעל כשהם יחליטו שהשעה כשרה. הם יודעים שיש בישראל מטרות רגישות, החל מהכור בדימונה וכלה במכון הביולוגי בנס ציונה. יש להם טילים שיכולים להגיע בדיוק רב לכל מקום, ואם אין עתה יהיה בעוד זמן. ישראל שוב חושפת את אזרחיה למלחמה מיותרת. במקום לנהל מו”מ לשלום עם סוריה, להחזיר את הגולן עד הסנטימטר האחרון ולחתום על הסכם שלום, שהוא הביטחון האולטימטיבי, ממשיכה ישראל במדיניות ההליכה על הסף, שכבר הוכיחה עצמה כהרת אסון.

ניאו נאצים בישראל

תדהמה בישראל: התגלו קבוצות ניאו נאציות. איך יתכן? שואלים בצדקנות כל מיני פוליטיקאים ועיתונאים? מהיכן זה בא? בישראל ניאו נאצים? נפלו אמות הספים.

אז נא להירגע. לא נפלו ולא נעליים.  אותם צעירים שאימצו לעצמם סמלים נאציים, כולל קעקועים באזורי גוף שונים, שחוגגים את יום הולדתו של היטלר, גם מבלי שהתכוונו לכך, מסירים את מסך הצביעות מהגזענות הממוסדת בישראל.

ערכים ורעיונות ניאו נאציים רווחים בחברה הישראלית לרוב, כולל בממשלה ובכנסת, שלא לדבר על הנעשה בשטחים הכבושים. כאשר שר הביטחון אהוד ברק ממפלגת העבודה מעלה רעיונות לפיהם מי שלא התגייס לצבא לא יוכל לקבל רישיון נהיגה ולא יוכל לעבוד כרופא, כאשר השר לעניינים אסטרטגיים אביגדור ליברמן  מעלה את רעיון שלילת האזרחות הישראלית מאזרחים ערבים בלבד על ידי הוצאתם מהמדינה, כאשר מדינת ישראל מחוקקת חוק המונע מאזרחי ישראל הערבים לחיות במדינתם עם בני/בנות זוגם מהשטחים, כאשר רבני השטחים הכבושים מפרסמים פסקי הלכה מהם משתמע שמותר להרוג  אוכלוסיה אזרחית פלסטינית, כולל ילדים ונשים,  כאשר בית המשפט העליון נותן הכשר לשוד רכוש פלסטיני וקובע שעליהם לא חל חוק היסוד לפיו אין פוגעים בקניינו של אדם, הם כולם חושבים ופועלים ניאו נאצית.

מי שיעבור על אלפי תקנות הדיכוי של הממשל הצבאי בשטחים הכבושים, יגלה בהם חקיקה השואבת מערכים ניאו נאצים.

 

הצעירים הניאו נאצים משדרים מסר מאד מרגיז מבחינת הקונסנסוס הישראלי: מה שאתם עושים במסווה אנחנו אומרים ועושים בגלוי ובברוטליות.

אם מותר לחיילים ומתנחלים להכות, להרוג ולהתעלל בפלסטינים ברשות ובסמכות, הם הולכים עוד צעד אחד הלאה ומחליטים שיש עוד קטגוריות בהם מותר להתעלל: פנקיסטים, מהגרי עבודה, הומוסקסואלים,

וכמה אירוני, גם דתיים.

דתיים והדת היהודית, שמאז תחילת הכיבוש  מהווים חממה להפצת הגזענות בישראל, מוצאים עצמם קורבנות לאותה גזענות עצמה.  אילו אותם ניאו נאצים היו מסתפקים בהתעללות בהומוסקסואלים, מהגרי עבודה , פנקיסטים וערבים, הם היו בסך הכל משתלבים במארג הגזענות הרשמי.

מה שמרגיז את הממסד הישראלי זה לא שהם גזענים, אלא שהם גזענים “שלא כהלכה” שחרגו מהסטנדרט הישראלי.  מותר לשנוא, לנאץ, להכות ולהתעלל על בסיס גזעני,  אבל בגבולות המקובל על השלטון והפרקליטות.

ישראל הצליחה עד כה לשמור, לפחות כלפיי חוץ, על גזענות שלא דומה בסמליה החיצונים לניאו נאצים באירופה, מה שמאפשר לה להיות במעמד של מטיף מוסר. הניאו נאצים הישראלים שברו לישראל את הבמה. עתה מדווחים עיתונים בגרמניה, בצרפת ובאנגליה על ניאו נאצים בישראל בדיוק כמו בארצותיהם, וזה אולי יסייע לכמה מאלה המכונים “ידידי ישראל” לבדוק מחדש את הסצינה הגזענית בישראל, ולהבין כי הניאו נאצים בישראל לא גדלו בואקום. הם ימצאו שהניאו נאצים הם גידול פרא שהיכה שורשים וצימח עלים על בסיס גידול הפרא הגדול: הגזענות הישראלית.

אני מניח כי כל מיני סוציולוגים, פסיכולוגים ועובדים סוציאלים הקרובים לשלטון ינסו לחקור באופן פרטני כל אחד מהצעירים, ובוודאי ימצאו שאחד היה דחוי, שני לא נקלט, שלישי הציקו לו, רביעי לא נחשב כיהודי בגלל אימו וחמישי היה נתון במצוקה כלכלית וכך הלאה. אף אחד מהם לא ממש קרא בעיון את מיין קאמפף.  הכל יכול להיות נכון, אבל למה הם הלכו ימינה? כי זו התשתית לא רק במשפחה, גם בבית הספר, ברחוב, בעיתונות, ואז הם הסיקו, לא בלי יסוד, שאת ישראל הכי קל ויעיל להכות בנשק שלה, נשק הגזענות, עם היסט קל לכיוון ניאו נאצי גלוי.

כך אנו שבים לנקודת המוצא: הכיבוש הוא אבי אבות הטומאה, הוא מאפשר לכל התופעות העבשות האלה לפרוח, בהבדל אחד: הניאו נאצים בהתנחלות חברון שמופיעים במסווה של “ערכים יהודים” זוכים לסבסוד והגנת המדינה, והניאו נאצים ללא הסוואה דתית יהודית נעצרים ומועמדים למשפט.

דרך אגב, גם בגרמניה הנאצית העמידו אנשים למשפט באשמת גזענות, כאלה שלא הכירו בעליונות הגזע הארי.

הדרך היעילה ביותר להיאבק בגזענות הנאצית הגלויה והמוסווית, היא לא בבתי סוהר, אלא בשינוי של 180 מעלות בחברה הישראלית. המתכון הוא פשוט: לחסל את הכיבוש ואת כל האפליות על רקע לאומי דתי ומיני, להקטין באופן דראסטי את הצבא והשפעתו על החיים בישראל, להפריד את הדת מהמדינה, להפוך את ישראל למדינה סוציאל דמוקרטית השייכת לכל אזרחיה ותושביה בה מתקיימת סולידריות חברתית שפירושה: חינוך חינם לכל, עבודה לכל אחד בשכר הוגן, שירותי בריאות חינם לכולם, מפעלי תשתית בבעלות הציבור,  פיקוח חמור על הבנקים שלא יאפשר שוד הציבור, מיסוי מסיבי על בעלי ההון. אלו הם רק ראשי פרקים לתכנית מדינית חברתית  הרבה יותר מפורטת, שהופיעה בחלק לא קטן של טוריי הקודמים. והחיים יראו לגמרי אחרת.

אנשי מופת של השנה

אנשי המופת של השנה הם פעילי אנרכיסטים נגד הגדר, שבעקשנות ובמסירות  תוך סיכון אישי מפגינים מדי שבוע כבר למעלה משנתיים כל יום שישי נגד גזל האדמות של הכפר בילעין בידי כוחות הכיבוש ונדלניסטים חסרי מצפון תאבי רווחים ספסריים.

צעירים אלה התגלו כאידיאליסטים שמזכירים את  חסידי אומות העולם שבשעת צרה, בניגוד לדעת הרוב והשלטון, התגלו באנושיותם.  הפעילות של הקבוצה, שנעשית בשיתוף פעולה עם בעלי האדמות מהכפר בילעין, הוכיחו כי ניתן לקיים חזית מאוחדת של יהודים וערבים נגד מעשי עוול ושחיתות  של השלטון ובעלי ההון, במאבק לא אלים, מול שוטרים וחיילים אלימים שיורים מכל הבא ליד, פוצעים מפגינים, אולם הם לא נשברים וחוזרים מדי שבוע  לאזור העימות, נחושים להמשיך במאבק נגד שלטון הרשע של הכיבוש והאפרטהייד.

בימים אלה יכולים המפגינים לרשום לעצמם הישג נאה בדמות החלטת בי המשפט העליון להזיז את גדר האפרטהייד כך שיוחזרו חלק מאדמות בילעין שנגזלו בידי הכיבוש. ההחלטה לא עשתה צדק מלא, משום שלא החזירה את מלוא הגזילה, ובית המשפט השאיר על כנה את הבנייה הבלתי חוקית בשכונת מתתיהו שבנויה על אדמות הכפר בילעין. המאבק יימשך, והאנרכיסטים נגד הגדר יחד עם פעילי שלום אחרים מישראל ומהעולם, וכמובן תושבי הכפר, ימשיכו במאבק , עד, זו תקוותי, לעקירת הגדר, החומה ,  הכיבוש והחזרת זכויות אדם וקנין לפלסטינים.

עם כניסת שנת תשס”ח

אני מאחל לכולנו שנת שלום, שנת סיום הכיבוש, שנת פירוק חימושה הגרעיני של ישראל והסרת ההגבלות על מרדכי ואנונו, שנת צמצום הפערים בין עניים לעשירים, שנה של פעילות למען הגנת הסביבה מפני מהרסיה , שנה של צדק חברתי, שנה של פריחה תרבותית ואמנותית, שנה של תיקון עוולות לבדואים, שנה של הבסת הגזענות ושוויון לכל אזרחי ותושבי ישראל – ערבים יהודים ומהגרי עבודה.  

שתהיה לנו מדינה אנושית ודמוקרטית.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר