לשכת עורכי-הדין: דמי חבר (כמעט) אפס – זה לא רק עניין של כסף!

לשכת עורכי-הדין: דמי חבר (כמעט) אפס – זה לא רק עניין של כסף!

קימקא
שמחה ניר, עו”ד 26.02.2007 06:01
לשכת עורכי-הדין: דמי חבר (כמעט) אפס – זה לא רק עניין של כסף!


הכותרת “דמי חבר אפס” השיגה, ככל הנראה, את המטרה ההפוכה, וכאן אני מביא תיקון קל, שהוא, למעשה, הבהרה וריענון של הנושא כולו, וכאשר אני מדבר על “דמי חבר אפס” (או כמעט-אפס), ברור שזה לא רק עניין של כסף, אלא גם, ובעיקר, שינוי טוטאלי של נקודת-המבט על מקצוע עריכת-הדין.לשכת עורכי-הדין: דמי חבר (כמעט) אפס –

זה לא רק עניין של כסף!

כאשר הגיתי ופרסמתי את המאמר לשכת עורכי-הדין, בחירות 2007 – יריית-הפתיחה: דמי-חבר אפס! סברתי לפי תומי כי בנוסף לרעיון המצויין יש לי כותרת יותר-ממצויינת, כותרת אשר מפתה להיכנס ולקרוא את המאמר עצמו.

דא עקא שהכותרת הזאת השיגה, ככל הנראה, את המטרה ההפוכה: “זה לא עניין של כסף!”, “אנחנו הפחתנו את דמי-החבר ב-10%!”, “דמי-חבר אפס – זה לא פראקטי!”, וכן הלאה – כך אומרים לי ידידים ואויבים גם-יחד.

וכאשר זה המסר העולה מהכותרת, לא הכל נכנסים לקרוא את המאמר עצמו, ולכן מן הראוי לתת את תמציתו: לשכת עורכי-הדין תהפוך לארגון-גג של עמותות וולונטאריות של עורכי-דין, וכל עו”ד יוכל לבחור בעמותות העוסקות בדברים המעניינים אותו – אם קיימים כאלה – וכך הוא לא יצטרך לממן אלא תחומי-פעילות אשר יש לו עניין בהן.

כיוון שארגון-הגג הזה לא יאגד עורכי-דין אלא עמותות, פעילותו תהיה מצומצמת ביותר, היא תפעל באמצעות מתנדבים אשר יראו בפעילותם הציבורית שליחות ולא שררה, ותחזיק מנגנונים מצומצמים בלבד.

כאשר העסקנים אינם מחזיקים נכסים ואינם מגלגלים עשרות מיליונים בשנה, ביצת השחיתות יבשה, או כמעט-יבשה.

אכן, גם פעילות של עמות-הגג תצריך מימון כלשהו, אבל זה יכול להיות, להערכתי, משהו בסדר-גודל של 20, 30 או, לכל היותר, 50 ש”ח לשנה (במקום כ-1,000 ש”ח היום).

ולכן אני מתקן: דמי-חבר כמעט-אפס.

הרעיון הזה, של ארגון-גג של עמותות וולונטאריות, הינו פשרה בין המצב המצוי (חברות כפוייה בלשכה המתיימרת להיות “גילדה מקצועית” של חבריה, אבל בפועל משמשת כמשטרת המחנה), לבין המצב הרצוי (לטעמי), בו הסמכויות השלטוניות נמצאות בידי המדינה, והלשכה משמשת איגוד מקצועי אמיתי.

מכל מקום, כאשר אני מדבר על “דמי חבר אפס” (או כמעט-אפס), ברור שזה לא רק עניין של כסף, אלא גם, ובעיקר, שינוי טוטאלי נקודת-המבט על מקצוע עריכת-הדין.

קיראו שוב את המאמר לשכת עורכי-הדין, בחירות 2007 – יריית-הפתיחה: דמי-חבר אפס! היכנסו לכל הקישורים שבו, ומשם המשיכו אל המדור עורכי-דין, ולימדו היטב מיהם חלאות-האדם המתיימרות להגן על האינטרסים של חברי הלשכה, אבל בפועל רודפים אותם עד חרמה, ודואגים רק לאינטרסים שלהם.

ואסיים בהערת-אגב: ידידנו יראון פסטינגר אשר, ככל הנראה, היה הראשון שהצהיר על מועמדותו לראשות הלשכה בבחירות השנה, מגלה לנו כי הוא יזם את הורדת מיסי החבר ב-10% ותומך בהורדת מיסי החבד ב-20% נוספים, ומציע לנו “לשכה ‘רזה’ ואפקטיבית המבוססת על עבודת מתנדבים ונגד המנגנון המנופח”.

אכן, יש כאן התקרבות-מה לתכנית דמי-חבר כמעט-אפס, והשאלה המתבקשת מההצהרה הזאת היא איזו דיאטה הוא מציע ללשכת עורכי-הדין, ובאילו שומנים הוא מתכונן לקצץ.

כתבו ליראון, שאלו אותו למה הוא מתכוון, ושלחו לנו את התשובה.

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר