ריח כבד של דמגוגיה עיתונאית, ערב בחירות

ריח כבד של דמגוגיה עיתונאית, ערב בחירות

שמחה ניר, עו”ר
22.03.2006 18:45
ריח כבד של דמגוגיה עיתונאית, ערב בחירות


עם כל הכבוד, מר אורי פורת, השאלה אם מהפעולה הזאת עולה – או לא עולה – ריח בחירות נבחנת ברגע ההחלטה עליה, ולא על פי הצלחתה, או כישלונה. 

ריח כבד של דמגוגיה עיתונאית, ערב בחירות

עם כל הכבוד, מר אורי פורת, השאלה אם מהפעולה הזאת עולה – או לא עולה – ריח בחירות נבחנת ברגע ההחלטה עליה, ולא על פי הצלחתה, או כישלונה.

 

האם מפעולת צה”ל ביריחו עולה ריח של בחירות?

אולי כן, ואולי לא, ובהמשך נדבר גם על כך.

חה”כ זהבה גלאון, יו”ר צוות התגובות של מרצ, מגלה פוליטיקלי-קורקטיות זהירה: “מדובר ברוצחים מתועבים שמקומם מאחורי סורג ובריח, אך מכל הפעולה עולה ריח קל של בחירות”, והיא גם “הביעה תמיהה על כך שלא מוצו ההליכים הדיפלומטיים עם הרשות” (רועי נחמיאס, Ynet).

העיתונאי אורי פורת (ידיעות אחרונות, המוסף לשבת, 17.3.2006), לאחר שהוא מעתיר לפעולה את כל הסופרלטיבים הצבאיים והמדיניים, בא חשבון עם חה”כ גלאון:

“רק חברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ הייתה מוכרחה, כהרגלה, להשבית את השמחה … בין השאר היא אמרה … ש’מכל הפעולה עולה ריח קל של בחירות'”.

המילה “רק” איך לומר, “קצת” מוגזמת. חה”כ בדימוס אורי אבנרי, למשל, נחרץ בהרבה: “תרגיל מגעיל, גימיק של תעמולת-בחירות“, והוא גם מביא תוצאות של סקר דעת-קהל שנערך יומיים לאחר מכן, בו אמרו 47% שההחלטה הושפעה משיקולי-בחירות, רק 49% סברו אחרת.

אני מוכן להניח כי שיקולי-בחירות-נטו לא היו כאן.

אני מוכן להניח לטובת אהוד אולמרט שהוא לא היה מחליט על הפעולה אם הוא היה מגיע למסקנה שהפעולה אינה מוצדקת מבחינת צבאית ו/או מדינית, אפילו שמבחינה אלקטוראלית היא כדאית לו. אני לגמרי לא בטוח שהוא היה מחליט על הפעולה אם הוא היה מגיע למסקנה שהפעולה מוצדקת מבחינת צבאית ו/או מדינית, אבל מבחינה אלקטוראלית היא אינה כדאית לו.

אני, מבחינתי, הייתי נזקק לשאלת השיקול ה”גבולי”: מתוך הנחה ששאר השיקולים בעד-ונגד הם מאוזנים – האם שיקולי כדאיות או אי-כדאיות אלקטוראלית היו מטים את הכף מצד אל צד? אני נוטה להניח שכן, אבל זו רק תחושת-בטן, כאשר הפעולה מאחורינו, ואת צפונות-בטנו של אולמרט יקשה לפענח.

אבל נחזור אל אורי פורת. לאחר שהוא מציג את עמדתה של גלאון, הוא מקשה:

“לא יהיה זה מן הנימוס לומר מדוע הריח העולה מדבריה של חברת הכנסת גלאון הוא ריח כבד. אבל אפשר לשאול את הגברת, אם חס וחלילה הפעולה ביריחו הייתה מסתיימת בפיאסקו, גם אז היה עולה ממה ריח בחירות?”.

אז עם כל הכבוד, מר פורת, אמרת שטות דמגוגית: השאלה אם מהפעולה הזאת עולה – או לא עולה – ריח בחירות נבחנת ברגע ההחלטה עליה, ולא על פי הצלחתה, או כישלונה.

אבל אם, לשיטתך, ישנה חשיבות להצלחה או לכישלון של הפעולה, אזי ההבדל הוא בין פעולה מוצלחת עם ריח בחירות לבין פעולה כושלת עם ריח בחירות – ולא כפי שרצית להכניס לתת-תודעתנו.

____________________

למדור פוליטיקה זה לא משהו גס

למדור פוליטיקה זה משהו גס

 

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר