בלתי נסלח – זה מה שקרה בעמונה

בלתי נסלח – זה מה שקרה בעמונה

צבי גיל
02.02.2006 12:11
בלתי נסלח - זה מה שקרה בעמונה


העימות בין מפרי החוק לבין זרועות הביטחון אוכפי החוק היה בלתי נמנע.לא מתקבל על הדעת שמתנחלי י”ש יעשו ככול העולה על רוחם,כולל התנכלות לפלשתינאים וייהנו מזכויות יתר של אזרחים ישראליים שהחוק חל עליהם.בעיני הכול- בלתי נסלח- הוא לפעול באלימות נגד אוכפי החוק.המאמר מתפרסם בעת ובעונה אחת באתר המחבר “זרקור

כל כך הרבה נכתב על “המזרח הפרוע” של י”ש וכה מעט נעשה כדי למנוע את דריסת החוק שם, שכל המוסיף למראות שנראות בטלוויזיה –גורע. מה שהביא אותי לעסוק בנושא , זאת ההתבטאות של הפרשן הצבאי של ערוץ 1 אשר בסכמו את מה שאירע בעמונה ( ה-boot hill של ימינו), אמר כי “הצדדים יצטרכו להפיק את הלקחים”. ואני תהיתי. באלה צדדים מדובר כאן. הרי זה לא סכסוך עבודה בין איגוד מקצועי לבין מעסיקים או סכסוכי ממון שנזקקים למפשרים ומתווכים.

כאן מדובר במפרי החוק מצד אחד ואוכפי החוק מצד שני. אלא אם התכוון הפרשן שהלקחים חייבים להיות רטרוספקטיביים. הפורעים ומנהיגיהם, עם אצטלה רבנית ובלעדיה , צריכים היו להביא בחשבון את מה שכל פורעי החוק במערב הפרוע, וילדי המאפיה בימינו למדו. בילי הנער, נזהר מלהתעסק עם שריף פיט גארט, ובבית קורליאונה נזהרו מלגעת בתובע הכללי. אתה יכול להתעסק עם כולם. עם אינדיאנים, עם פלשתינאים עם מוסקי זיתים, אך אל תתעסק עם שומרי החוק, אלא אם כן מדובר באלה שפועלים בשרותך. מאידך, השרפים של מערכת הביטחון היו צריכים מזמן להפסיק לעצום את העיניים, במקרה הרע, או לשפשף אותן במקרה הטוב, לנוכח ההתעללות בחוק ובאלה שהחוק אמור להגן עליהם. הפרת החוק במדינת ישראל מתחילה ברשות המחוקקת ומסתיימת ברחוב. ועוד מתלוננים הצדיקים, ובראשם יו”ר וועדת החוקה חוק ומשפט, מיכאל איתן, שבית המשפט העליון הוא אקטיביסטי.

בקרב הציבור הרחב, בהשראת מנהיגיו, השתרשה הנורמה שאם מרימים יד על פלשתינאים, עם הדק או בלעדיו, או הורסים בתים ומשמידים את חלקות הזיתים שלהם, זה אמנם לא יפה אבל לא נורא. אולי ישנה איזו סיבה בלתי ידועה. אבל להרים יד ולפגוע בשומרי החוק- זה בלתי נסבל. “בלתי נסלח” כמו בסרטו של קלינט איסטווד. המראות של עמונה הראו שתי תמונות. זאת החזותית וזאת הסמויה. רוצה לומר: מה הביא לידי כך שהפורעים לקו בשיקול הדעת שלהם. אפשר מאוד, וחסידיו של שרון לא יאהבו לשמוע זאת, כי המתנחלים ונוער הפוגרומים שלהם אמרו לעצמם כי בעיני ראש הממשלה שרון פינוי עזה לחוד ופינוי עמונה והשוק בחברון לחוד, ונראה את יורשו נוהג אחרת. הרעמה שגידלו אותם חוגים קיצוניים בקרב מתנחלי ישע נבעה מן העובדה שאוכפי החוק התנהגו כנמרים של נייר, בדיעבד או במתכוון. את פרי הבאושים הזה ראינו בעמונה. או כאמירה המיוחסת לאנטוניוס על קיסר:
 
not that Caesar Is a lion, but the Romans that are sheep It is-במהופך, כמובן, שבתואר הכבשים זוכים שומרי החוק, ואילו השולטים הם אנשי י”ש.

פרופסור גד טדסקי, מגדולי ההוגים של המשפט הישראלי, לימד אותנו ב”מבוא לתורת המשפט” כי עד כמה שזה נראה אבסורדי רק בהפרתו החוק מיושם. לאמור , אתה אוכף את החוק כאשר הוא מופר, אחרת החוק הוא עקר. ככלל אין חוקים רעים במדינת ישראל . יש אנשים רעים שלא מכבדים אותם, ויש מערכת אכיפת החוק שאינה פועלת כהלכה. אומרים כי השחיתות שולטת בכל הרבדים הציבוריים והפרטיים. זאת לומדים מן החקירות ומהבאתם לדין של המושחתים. לדידי עדיף שחיתות בהיקף רחב שמתגלה מאשר שחיתויות קטנות של פעם שלא התגלו או הוסתרו יפה.

זה אמור לגבי תושבי י”ש. הם נהנו עד כה מכול העולמות. גם שלטו על שטחים לא להם וגם נהנו מן הפריבילגיות היתרות של היותם אזרחים ישראליים. שערו בנפשכם כיצד הייתה נראית המערכה אילו פלשתינאים היו מרימים גרזנים ואלות על כוחות הביטחון.

נקווה ש”נשף המסכות” נגמר כי “הצדדים” פשוט הורידו את המסכות. וטוב שעשו זאת.

 


  צבי גיל הוא עיתונאי וסופר. מילא תפקידים בכירים ברדיו ובטלוויזיה במסגרת רשות השידור. הוא עוסק בפרוייקטים שנוגעים לתקומה של ניצולי השואה והתפקיד שהם מילאו בהקמת המדינה ובביסוסה.

  מקור המאמר: http://www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.
  

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר