גרין קארד ללא מתווכים


גרין קארד ללא מתווכיםליאורה כהן
14.12.2005 16:44


יחי החופש

יחי החופש


בשלווה מדומה פניתי לקרוא לבוס שלי ובלחץ אטומי שלחתי אותו לשוחח איתם. נסיונותיו להרגיע אותי “בטוח שהם באו רק כדי לוודא שאת באמת עובדת פה” לא נשאו פרי ובזמן ששוחח איתם התקשרתי לעו”דיני וזה אמר לי את המילים הבאות: “GET OUT OF THERE – NOWWWWWWWWW!!!”
המאחד את כל דרי-עולם (כולל דייריה הלא-חוקיים של ארה”ב), היא השאיפה לגרין קארד, הוא הכרטיס הירוק, אשר כבר לא כל כך ירוק – משהו כמו “מספר ירוק” בישראל, מורשת השלטון המנדטורי, אשר חיה, נשמה ובעטה בראשית שנות המדינה, אבל מאז שנות החמישים נשאר רק המושג הזה, כי צבעו של המספר הירוק הוא כצבעם של שאר המספרים.

הכרטיס הזה, כידוע, מאפשר ללא-אמריקנים השוהים בארה”ב לעבוד, כי, ככל מדינה, גם ארה”ב דואגת קודם-כל לתעסוקתם של אזרחיה, ורק אם נשאר עודף, היא מאפשרת לזרים להתפרנס מעושרה של ארץ האפשרויות הבלתי-מוגבלות, בתנאי! בתנאי  שברור כשמש וללא עוררין שעבודת הזר אינה יכולה להיעשות על ידי אזרח אמריקאי. על מנת לוודא זאת – חייב להיות למבקש הגרין קארד “ספונסר” קרי – מישהו שפורש עליו חסותו בתור מעסיק וזקוק לכישורים המסוימים שלו. רק אז מתחיל יש בסיס להתחיל את תהליך קבלת הגרין קארד הנכסף.

רוב הציבור אינו מודע לעובדה שאסור לעבוד בארה”ב עד קבלת הגרין קארד והמעסיק  צפוי לקנס כספי בגובה של עד 10,000$ אם הוא עובר על חוק זה.

תהליך קבלת הגרין קארד לנמצא לא חוקית בארה”ב – הוא לא קצר. אתאר את התהליך שאני עברתי:

בשנתי הראשונה  בארה”ב – 1986 – עבדתי במקומות שונים, ותשלום משכורתי התבצע בעיקר מתחת לשולחן כי רוב המקומות אינם מעוניינים להעסיק ללא גרין קארד ובזמנו, כולם דרשו לראות את כרטיס הביטוח הלאומי עליו היה רשום ‘NOT VALID FOR EMPLOYMENT במידה ולא היית חוקי. אפשר היה לקבל כרטיס ביטוח לאומי במידה ורצית לפתוח חשבון בנק, כיום, אופציה זו לא קיימת יותר (נוצלה לרעה עד תום). אי אפשר לקבל מספר ביטוח לאומי ואי אפשר לקבל רשיון נהיגה (רשיון הנהיגה בקליפורניה זהה בחשיבותו לתעודת הזהות הישראלית) ללא גרין קארד.

בשנתי השניה בקליפורניה, ארה”ב, התחלתי לעבוד במקום קבוע, אצל מעסיק ישראלי (אשר הסכים להשתמש במספר הביטוח הלאומי שלי, על אף שידע שאיני חוקית. עוד”יני יעץ לי תמיד לשלם מיסים כחוק, כי כאשר אתייצב לראיון האחרון במחלקת ההגירה, אם יתפסו אותי בשקר – אבוד לי הגרין קארד לכל החיים), אבל התביישתי לבקש ממנו לעזור לי עם הגרין קארד. אחרי כשנה או שנתיים של עבודה, האיץ בי חבר לעבודה ועזר לי לבקש מהבוס עזרה וכך התחיל התהליך הארוך של קבלת הכרטיס.

עו”דיני לענייני הגירה ביקש בשנת 1988 בערך 2,000$ עבור שירותיו הטובים בתור ידידי.

הגיע שלב מאד מרגש וקריטי בתהליך – פרסום מודעה לקבלת עובד לתפקיד המסויים שלי. עו”דיני אמר לפרט את כל כישורי, גם את אלה הכי בנאליים. פרסמתי מודעה בעלות של 600$!!! בה פירטתי את כל יכולותי ובשבוע שלאחריה כססתי צפרניים שחרית וערבית. היו כמה טלפונים, אף אחד מהם לא התאים לתפקיד, אם זכרוני אינו מטעני, עם אחד אפילו נקבע ראיון, אך הוא מעולם לא הגיע לשמחתי הרבה דקה אחרי מועד הראיון (סביר להניח שהיו אלה אנשי מחלקת ההגירה שהתקשרו כדי לוודא שאיננו דוחים אנשים מתאימים).

הגרין קארד נראה עכשיו ורוד/ירוק יותר מתמיד (היה ירוק, היום ורוד).

חודשיים בערך לפני נסיעתי ארצה (לבדיקה פיזית מקפת כולל בדיקת איידס) לצורך קבלת הגרין קארד – ביום רביעי בשבוע – (הגרין קארד חייב להינתן בארץ הלידה), הופיע זוג במקום עבודתי וביקש לדבר עם הבוס שלי. כנהוג פה (קליפורניה), שאלתי “מי מבקש לראותו?” כתשובה, הציג הבחור כרטיס עם האותיות INS (Immigration and Naturalization Service) אשר גרמו ללבי להחסיר 98 פעימות. בשלווה מדומה פניתי לקרוא לבוס שלי ובלחץ אטומי שלחתי אותו לשוחח איתם. נסיונותיו להרגיע אותי “בטוח שהם באו רק כדי לוודא שאת באמת עובדת פה” לא נשאו פרי ובזמן ששוחח איתם התקשרתי לעו”דיני וזה אמר לי את המילים הבאות:

GET OUT OF THERE  NOWWWWWWWWW!!!”

ברחתי כל עוד נפשי בי מהדלת האחורית מפוחדת מבלי דעת על מה. ביום שישי התבררה סיבת הפחד. היה עלי להתייצב בדאון טאון LA במטה הראשי של ה-INS. לא הסכמתי ללכת לשם ללא ליווי עו”דיני. הוא שלח עו”ד צעיר, כנראה מתלמד. הלה רעד כעלה נידף ברוח אמריקאית ואני לא הבינותי כלל על מה החשש.

עכשיו הגיע הקטע שכולנו רואים בסרטים: צילמו אותי מכמה זויות, כמו שמצלמים כל פושע הגון, השארתי טביעת אצבעות והובלתי אחר כבוד לתא מעצר! (אחרי 4 שעות שוחררתי) וכל הזמן, חייכתי. ידעתי שכל מה שעשיתי לקבלת גרין קארד הוא חוקי לחלוטין ועל כן לא חששתי. לא הבנתי עד אחרי צאתי שלמעשה אסור היה לי לעבוד! ושרק לאחרונה החלה מחלקת ההגירה לאכוף את הסעיף הזה.

ללא גרין קארד ביד – אסור היה לי לעבוד! ביקור מחלקת ה-INS היה כדי להרויח גם קצת כסף (הם מקנאים בעו”דיני) מהבוס שלי אותו קנסו ב-2,000$ על שהעסיק אותי לא חוקית.

נחשו מי שילם את 2,000 ה-דולר האלה? ניחשתם נכון – אמתכם הנאמנה. הלב קצת כאב, אבל…. למען הגרין קארד, סובלים הכל.

הטיסה ארצה, אחרי 6 שנות גלות מרצון כואב, היתה מעל ומעבר פיצוי לכסף שהושקע בקבלת הכרטיס הורוד/ירוק. לקראת הנחיתה, נקראתי אל תא הטייס, קבל עם הטסים וזה היה היהלום שבכתרו של הגרין קארד – מדינת ישראל 6 שנים אחרי – מתא הטייס. החיים הטובים של אמריקה – בישראל.

יחד עם זאת למימשל האמריקאי יש אינטרס להעניק אשרות-עבודה לזרים, במינון מדוד, כ-50,000 בשנה, שהרי עליהם להתמודד עם בעיית ההגירה מבית.

נכון ל-2003 היו בקליפורניה 2 מליון! תושבים לא חוקיים מתוך כ-36 מליון בכל קליפורניה http://www.50states.com/californ.htm.

לא, לא צריך לרוץ לארה”ב, ולעמוד ימים ולילות בתור, בשלג הניו-יורקי, כדי להקדים את האחרים, כי ממשלת ארה”ב מקיימת מדי שנה את הגרלת הגרין קארד (Green Card Lottery), אשר הזכות להשתתף בה נתונה כמעט לכל יושבי הגלובוס.

כיצד נרשמים להגרלה הזאת?

חיפוש ב-google, גם חיפוש לא-מקצועי, יעלה מייד כל מיני דוט.קומים ו-דוט.אורגים אשר מציעים לך את שירותיהם בהרשמה להגרלה. המשותף לכולם הוא שהם אינם גופים ממשלתיים, אינם מייצגים את המימשל, ואינם פועלים בשמו. הגופים האלה פועלים בשם עצמם בלבד, והגם שבשמותיהם אתה מוצא את האותיות USA וכו’, או את המלים Green Card, Green Card Lottery וכו’ – גופים רשמיים הם לא, אלא גופים עסקיים, אשר מציעים לך עזרה טכנית, תמורת כמה עשרות דולרים. גם ה-.org אשר חלקם מתהדר בו אינו מבטיח כי אלה אכן מלכ”רים, ולא גופים עסקיים ככל גוף עסקי אחר.

ההשתתפות בהגרלת הגרין קארד אינה כרוכה בתשלום כלשהו, ונשאלת השאלה אם הגופים האלה הם נוכלים אשר שולחים ידיהם לכיסך על מנת למכור לך דבר אשר ניתן לך בחינם. התשובה: לא בהכרח, כי הם בכל זאת מציעים לך שירות מסויים: בדיקת זכאותך להשתתף בהגרלה, קבלת טופס ההרשמה שלך, בדיקתו, וכו’. חלקם גם מציע לך את כרטיסי הטיסה מארצך אל הארץ אשר אראך, על מנת לקבל את הכרטיס המיוחל. אתה, כמובן, לא חייב להיזקק לשירותיהם, אבל אם אתה מרגיש טוב יותר כאשר מאן דהוא דואג לענייניך תמורת הסכום הפעוט-יחסית – הרשות בהחלט נתונה.

האם הגופים האלה מגלים לך שהם אינם גופים רשמיים? במקרים רבים – כן, ובהבלטה ראוייה. במקרים אחרים – לא בטוח.

הגופים האלה מחזיקים אתרי-אינטרנט יפים ומשוכללים. אתה ממלא שאלון, והמכונה אומרת לך מה בסדר ומה לא. וגם מסבירה לך איך לשלם. למשל בכרטיס אשראי. אתה נותן את מס’ הכרטיס, וגם את המספר התלת-ספרתי הסודי אשר בגב הכרטיס, והמכונה מקבלת את התשלום, או שאינה מקבלת, ושואלת אותך אולי יש לך גם כרטיס אשראי אחר, אז תן גם את המספר שלו, וגם את המספר האחורי, ושוב – או שהיא מקבלת, או שלא, ואם נגמרו לך כרטיסי-האשראי, היא מציעה לך דרכים אחרות לתשלום.

ואם אתה שוכח לשלוח להם את התשלום – האוטומט שלהם מתזכר אותך שאו-טו-טו, ההרשמה נסגרת בנובמבר, וכדאי לך להזדרז …

וכאן מתחילים לצוץ החשדות, כי בסתר-לבבך, ואחרי כל השמועות אשר שמעת, ואחרי שהכנסת בגוגל את “green card lottery יחד עם fraud, וקיבלת משהו כמו 220,000 דפים, אתה מתחיל להרגיש לא נוח, ואם עוד לא שילמת, אתה אומר לעצמך wait-wait-wait (נחש כמה פעמים זה מופיע בגוגל). אתה יכול להגיד גם רגע-רגע, אבל מה רע להתאמן קצת לקראת הרגע המיוחל?

אז אתה שולח להם שאלה: when duz the lottery take place, ומחכה לתשובה… ואין. לא שאתה “לא קיים” לגביהם, כי להזכיר לך שעוד לא שלחת להם את התשלום הם זוכרים גם זוכרים, אבל על השאלה מתי תתקיים ההגרלה הם לא עונים לך. אתה בטח חשבת לעצמך שאם הם אומרים לך שאתה צריך להשלים את הכל עד נובמבר, מן הסתם ההגרלה תתקיים סמוך לכך, אולי בתחילת 2006, אבל השתיקה שלהם מגבירה את החשדות.

בסופו של דבר עולה בראשך רעיון “גאוני בפשטותו”: להרים טלפון אל שגרירות ארה”ב… ואכן, כיוון ששניים-שלושה כבר הגו את הרעיון הגאוני הזה לפניך, המענה האוטומטי שלהם מפנה אותו גם אל הנושא הזה, ואל האתר הרשמי שלהם: http://www.dvlottery.state.gov. כן, אם לא ידעת עד עכשיו, הסיומת .gov הינה תנאי הכרחי ומספיק להיותו של האתר אתר ממשלתי רשמי. על כן אמרינן דניאל בגוב האריות, ולא בקום האריות, או באורג האריות, ומי שתוהה על פשר הביטוי גילוי אריות – אולי כאן התשובה.

וכעת, בגוב ההגרלה, אתה למד את אלה:

א.      הרישום להגרלה וההשתתפות בה – אם לא ידעת – ניתנים חינם-אין-כסף.

ב.      הרישום להגרלה פתוח עד ה-4.12.2005, דהיינו ממשלת ארה”ב הרעה נותנת לך חודש נוסף, מעבר למה שנותנים לך דורשי-טובתך);

ג.       אתה נרשם להגרלה של שנת 2007 (ואם תכננת רק נסיעה קצרה, עם חזרה הבייתה לפני כן, אין לך כל תועלת בהגרלה).

ד.      (וזה אולי העיקר): במקום להקליד לטוך התופס של האורגים והקומים למיניהם, אתה מקליד את אותו הדבר לטוך התופס הממשלתי, ואם הכל בסדר – אתה מקבל אישור מיידי, ואתה לא צריך לכסוס את ציפורניך עד שדורשי-טובתך יאשרו לך שהממשלה אכן קיבלה את ההרשמה שלך, ואתה נכנסת להגרלת הגרין-קארד של שנת 2007.

בהצלחה, ידידי, ואתם מוזמנים לעקוב אחרי המועדים להגרלה הבאה, הגרלת הגרין קארד לשנת 2008.

 
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר