חזרה לדרבן

חזרה לדרבן

דני רשף
15.12.2007 21:40
חזרה לדרבן


או מלכודת בייקר-המילטון למען הגילוי הנאות עוד לפני שבועיים מצאתי היבטים חיוביים בועידת אנאפוליס אותה הגדרתי תחנה נוספת בתהליך הארוך של השלמת הערבים עם קיומה של ישראל“. זה היה לפני כמה דורות, לפני דוח המודיעין האמריקאי הטוען שלאיראן אין תוכנית גרעין צבאית מאז 2003 אך גם מודה שאין הסבר אזרחילמה שכן ידוע לעולם על פעילות הגרעינית האיראנית.

ועידת אנאפוליס התקיימה על רקע חזית אפשרית משותפת של העולם הערבי המתון וארהב, בשיתוף ישראל, להכיל את האיום האיראני, והבנה משותפת עם ארהב של מהות האיום והצורך בעמידה מדינית נחרצת. השתתפות סוריה יצרה בקיעים, כך היה נדמה, בשותפות הסורית איראנית רבת השנים ותהליך השלום מול הפלשתינים בודד את החמאס והכיל בתוכו סתירה מובנית לפלשתינים. בלי שליטה בעזה וריסון הטרור ממנו מילא אי אפשר לדבר על ישום ההסכם. החמאס, המחויב לחיסול ישראל, חזק דיו בעזה כדי למנוע השתלטות של הפתח על הרצועה לעוד שנים רבות זאת בהנחה העיוורת שהפתח כן משלים עם קיום ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

צריך תמימות מופלגת להאמין שלנשיא ארהב, המקבל תדרוך מודיעיני יומי, לא היה שום מושג מקדים על הדוח המכשיל את מדיניותו כאשר חיזק את ידיו של אהוד אולמרט בנושא איראן, וכי הדוח נחת עליו כרעם ביום בהיר. צריך לנחות מהירח כדי להאמין שפקיד בכיר, מזכיר המודיעין הממונה על ידי הנשיא עצמו, ללא כל אזהרה ובניגוד לתרבות הפוליטית של ארהב, מרשה לעצמו להפתיע את נשיאו בדוח הסותר לחלוטין את מדיניותו המוצהרת של הנשיא. הדוח כבר הכשיל את הדיון באומ על סנקציות נוספות נגד איראן ויצר התקרבות מהירה בין איראן לעולם הערביסוני. איראן הוזמנה לפני שבוע, לראשונה, לועידת מדינות המפרץ ולראשונה הודיעו מדינות המפרץ שהן מוכנות לדון עם איראן על הסכם הגנה ושיתוף פעולה אזורי למפרץ. נשיא איראן הוזמן אתמול, 13/12/2007, באופן רשמי לביקור בסעודיה. ישראל, שהייתה נכס למדינות ערב כשמדובר בבידוד ובבניית הבנה אזורית אנטי איראנית, הפכה לנטל בתהליך ההתקרבות הערביתאיראנית. גם נשיא סוריה הודיע אתמול בפומבי שדבר לא יכול לפגוע ביחסים העמוקים בין סוריה לאיראן“. הסדקים, שאולי היו, בין סוריה לאיראן אוחו במהירות ומדיניות ההשתלטות על לבנון קיבלה תנופה מחודשת.

צוות המומ הפלשתיני, אותו הצוות מאז ועידת מדריד ב– 1991 והסכם אוסלו מ– 1993, מיישם עלינו את הטקטיקות הישנות והמוכרות. הרי לו היו מסכימים ב– 2000 למתווה קלינטון סוגיית הר חומה המטפורית לא הייתה כלל על הפרק. לו היו הפלשתינים מתכוונים לתהליך שלום שיש בו גם הכרה במדינת הלאום של העם היהודי הרי היו מגיעים עד סוף 2008 גם לפיתרון סוגית הר חומה עוד בטרם עלה הטרקטור הבא. למצער כל פגישה עם הפלשתינים מולידה תביעה טקטית ומסיטה את הדיון מליבת הסכסוך והתהליך שבעקבותיה מואשמת ישראל שהתעקשותה על נושא טקטי זה או אחר מכשילה את השלום הגדול והמלא. תהליך הדהלגיטמציה של ישראל, עובד במלוא הקיטור ומדרדר אותנו חזרה לימי ועידת דרבן, אורגיית השנאה לישראל מסתו 2001.

רק בימים האחרונים התפרסם דוח של ארגון כלשהו המציין שיש עליה בגזענות כלפי ערבים ושצוטט בהרחבה בכל כלי התקשורת בעולם. האום פרסם דוח שישראל מקשה על גישה לבתי החולים הפלשתינים והצלב האדום דרש פיתרון מדיני מידי להשפלה ולדיכוי של העם הפלשתיני. ארגונים המשתפים פעולה עם המאבק הפלשתיני, מדעת או שלא מדעת, מגישים תלונות על פשעי מלחמה נגד שלוחי מדינת ישראל בכל מקום ובכל זמן שהדבר מתאפשר למרות שלאחר המלחמות בבלקנים, בעיראק ואפגניסטן כל מדינות אירופה שותפות למעשים חמורים, מוחלטת ויחסית, בהרבה. כמו בימי אוסלו אנחנו נגררים במדרון המוביל לדרבן, מדרון הנאציות והדהלגיטימציה של מדינת ישראל.

בדיוק לפני שנה, ב-12/2006, התפרסם דוח בייקרהמילטון בארהב לגבי האסטרטגיה האמריקאית בעיראק והמלצותיו המדיניות, בקצרה, היו אלו:

  1. לנהל מומ מדיני ישירות עם סוריה ואיראן על פתרון הבעיה העיראקית במגמה להגיע אתם להסכמה כלשהי על עיראק .

  2. להרגיע את המתחים והסכסוכים האחרים במזהת ולשקם את מעמדה המתערער של ארהב על ידי ועידת שלום אזורית שבה, בלחץ אמריקאי, ייושבו המחלוקות המסורתיות של המזהת, הסכסוך עם הפלשתינים וכיבושרמת הגולן.

אמנם נשיא ארהב, לפחות בפומבי, הסתייג מהדוח, יחד עם זאת מינה את אחד ממחבריו רוברט גייטס למזכיר ההגנה שיחליף את הנץ המובהק דונלד רמספלד. רוברט גייטס נילווה לחלק ממסעותיה המדיניים של קונדוליסה רייס במזהת והתניע תהליך של הידברות עם איראן על עיראק בדרג של שגרירים בבגדד. איראן הצהירה מספר פעמים שהתקדמות בעיראק אפשרית רק בהקשר למדיניות הגרעין של ארהב.

למרות שהשיחות לא הניבו דבר רשמי ומוכרז הם גם לא הופסקו. באוגוסט האחרון הכריזה המיליציה השיעית הרצחנית, האחראית לחלק גדול מהאלימות בעיראק, המכוונת על ידי איראן, “צבא המהדי” , על השעיית פעילותה לחצי שנה. צעד שהניב מייד ירידה במפלס האלימות בעיראק. גנרלים של צבא ארהב ציינו מספר פעמים שיש ירידה משמעותית מאד, בחצי שנה האחרונה, בהברחת לוחמים ונשק מסוריה. יש כאלו שמאמינים בפיות ובכוונות הטובות של איראן וסוריה אבל הסימנים מעידים על יישום לא מוכרז של דוקטרינת בייקרהמילטון.

נשיא ארהב, בשנה האחרונה לכהונתו, עושה ככל יכולתו להדחיק את עיראק ולהצטייר כאיש השלום והחזון על פני איש המלחמות האבודות. כמו ביל קלינטון באחרית כהונתו או טוני בלייר לאחר סיום תפקידו מחפש הנשיא בוש את יוקרתו האבודה כאן אצלנו במזהת. מעשי הטבח היום יומיים בדרפור, העוני והמלחמות בקרן אפריקה, עיראק ואפגניסטן ייעלמו מהתודעה העולמית שתעסוק במחסומים בשכם, בניה במעלה אדומים ובפצועים בבית החולים שיפא בעזה, רק אם הם נפצעו מאש צהל ולא, חלילה, מתגרה מקומית עם הפתח.

הבסיס המדיני של תהליך אנאפוליס קרס עם פרסום דוח המודיעין האמריקאי. זו לא חשדנות מוגזמת לראות בסמיכות הזמנים והתהליכים מלכודת מכוונת לישראל. כרגע ישראל יותר מבודדת מהעולם הערבי, מתנהלת במתווה אוסלו ונגררת לתהומות דרבן וידידתה ארהב מיישמת עליה את דוח בייקרהמילטון, כולל השתתפות בתהליך הדהלגיטמציה של ישראל כמכשילת שלום סדרתית. השנה הקרובה, 2008, מסתמנת לא כשנה של הבנות מתרחבות עם העולם הערבי אלא כשנה של חיכוך מתגבר עם ארהב.

ישראל צריכה להבהיר לפלשתינים ולעולם שזמנו של התהליך המדיני מוגבל ושהיא לא תסכים להיגרר לדיונים טקטיים או למחוות אלא כחלק מההבנה גדולה ושלמה הכוללת הכרה בישראל כמדינה יהודית דמוקרטית“. ישראל צריכה להדגיש במפורש שיש לה תוכנית בושגורלה אינו תלוי בתרגילי השהייה והדהלגיטימציה של הפלשתינים. תוכנית בצריכה לכלול השלמה מהירה של גדר ההפרדה, התנערות מכל התחייבות לאבומאזן ונכונות לדון על הסדרים טקטיים וזמניים, שאין בהם משום סיום הסכסוך“, עם כל גורם שירצה לדון איתנו ושיש לו סמכות בשטח כולל עם החמאס בעזה. במקביל צריכה ישראל לעצב, במסגרת תוכנית ב‘, את גבולותיה כמדינה יהודית דמוקרטיתחד צדדית. אם יש דבר בעולם שיקדם שלום עם הפלשתינים זה דווקא העובדה שאיננו נגררים אחרי גחמותיהם של הפלשתינים ולא תלויים בהם, שהאסטרטגיה הפלשתינית לגרור את הסכסוך למחוזות הדהלגיטמציה של ישראל ולחזון המדינה האחת הדו לאומית נידונה לכישלון.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר