על קצה השפיצר: כוהני הסגנון מטילים דופי בשופטים

קישור מקוצר למאמר הזה: https://www.quimka.net/46325
 

27.10.2014 22:42
אני ראש קטן, אני

אני ראש קטן, אני

מה לא עושים כדי לדפוק את העוזרים המשפטיים?


על קצה השפיצר: כוהני הסגנון מטילים דופי בשופטים

 

מה לא עושים כדי לדפוק את העוזרים המשפטיים?

 

שמחה ניר, עו”ד

 

בן 75 שנים אנוכי היום, ועוד כוחי במתני!

 

“לייק” לדף הפייסבוק עו”ד שמחה ניר – שר המשפטים הבא

 

המאמר ה-4,000 באתר: לו אני שר המשפטים

 

ההכרזה הרשמית שלי על ריצתי לתפקיד

 

מנהל בתי המשפט, מיכאל (“אני ראש קטן, אני“) שפיצר מבקש להגביל את תקופת העסקתם של העוזרים המשפטיים לשש שנים:

 

בהנהלת בתי המשפט ובאוצר טוענים כי התפקיד חייב להיות מוגבלת בזמן, מכיוון שאין לו אופק מקצועי. “אין פירמידה של קידום במערכת המשפט עבור העוזרים המשפטיים, ולכן, לאחר כמה שנים בתפקיד, עליהם לחפש את עתידם בשוק הפרטי, או במשרד ממשלתי אחר, לטובת הקריירה שלהם עצמם”, הם אומרים. גורמים אלה גם מצביעים על חשש מ”שיפוט סמוי”, ולפיו עוזר משפטי הנשאר בתפקידו שנים ארוכות, עלול להפוך לדומיננטי בתפקיד השיפוטי ולהשפיע באופן מופרז על פסיקותיו של השופט. העוזרים המשפטיים דוחים את שני הנימוקים וטוענים כי דווקא הישארותו של העוזר המשפטי בתפקידו והניסיון שהוא צובר הוא יתרון לו ולמערכת אותה הוא משרת, ואילו את החשש מ”שיפוט סמוי” הם מגדירים כ”הטלת דופי בשופטים ומוטב שלא יועלה“.

 

השאלה הראשונה העולה כאן היא מה פשר הברית המוזרה בין הנהלת בתיהמ”ש לבין האוצר, מה פשר הדאגה של אלה גם אלה לאינטרס של העוזרים המשפטיים, ולקריירה שלהם, ומה עניינו של האוצר בשאלה אם יש, או אין, “שיפוט סמוי”. לדעתי זו המצאה של הנהלת בתיהמ”ש, ולגמרי לא ברור לי מה האינטרס שלה בהגבלת משך עבודתם של העוזרים המשפטיים.

 

עניין השיפוט ה”סמוי” הוא מצוץ מהאצבע. אנחנו יודעים שלשופטים ישנם חטאים אמיתיים, ולא צריך להוסיף ולהדביק להם חטאים מדומים. שופטים, אפילו זוטרים בערכאה בה הם מכהנים, לא מהססים להביע דעת מיעוט מול דעת הרוב של שופטים ותיקים ובכירים מהם, ואם הם מהססים – זה לא בהכרח בגלל שהרוב הופך ל”דומיננטי בתפקיד השיפוטי”, ו”משפיע באופן מופרז על פסיקותיו של השופט”, אלא, כנראה, בגלל שיקולים זרים שאינם רלוואנטיים ליחסים שבין השופט לבין עוזרו המשפטי.

 

כאשר הנהלת בתי המשפט – קרי: שופטי ישראל באמצעות הנהלתם – עושים את חשבונו הכלכלי של האוצר, וכאשר האוצר עושה את חשבונה המקצועי של מערכת המשפט – משהו כאן לא מריח טוב בכל הסאגה הזאת. משהו מסריח-באמת.

 

אבל השאלה הגדולה היא מה היו שופטי ישראל אומרים אם עו”ד שמחה ניר המושמץ-תדיר היה מדבר על “חשש משיפוט סמוי”, אשר עלול להשפיע באופן מופרז על פסיקותיו של השופט”.

 

כן, ניחשתם נכונה: הם היו מקפצין על רגליהם האחוריות ומתריסין “באיזה סגנון אדוני מדבר!!!”.

 

______________

 

המלצות היום:

 

על קצה השפיץ: השופט מיכאל שפיצר, מנהל בתי המשפט, חושש מזהירות-יתר של השופטים

 

בית הדין לעבודה: מיכאל שפיצר פוסק במצפון רע

 

למשתמשי פייסבוק, טוויטר ושאר הרשתות החברתיות – נא לשתף!

 

נא להגיב באמצעות הקישור “הוספת תגובה” (למטה מכאן)

 

אל תאמרו “מבחן בוזגלו” – אמרו “מבחן אלישבע”*לסגור את לשכת עורכי הדין*לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר*לדף הפייסבוק של האתר של קימקא

 

דוקודרמה: זרוק אותו לאיראנים איך נפטרנו מאשר גרוניס

  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר