מורשת ה”ציונות” – וועדות שרים, בראשות, אריאל שרון, יולי, 2005

מורשת ה”ציונות” – וועדות שרים, בראשות, אריאל שרון, יולי, 2005


01.05.2012 10:12
מורשת ה"ציונות"  – וועדות שרים, בראשות, אריאל שרון, יולי, 2005


בעקיבות, ב”רגישות” ובנחישות!!ב”ה

 

 

 

 

פעילות ה”ציונים” להשמדת הישוב היהודי בארץ ישראל – וועדות שרים, בראשות, אריאל שרון, יש”ו, יולי, 2005

 

 

 04/07/2005 – יום שני כ”ז סיון תשס”ה     וועדת השרים להתנתקות!!

 

 

ועדת השרים לענייני התנתקות, בראשותו של ראש הממשלה, אריאל שרון, התכנסה הבוקר לדיון נוסף.

 

בפתח הישיבה הציג המזכיר הצבאי של שר הביטחון, תא”ל איתן דנגוט, את מוכנות מערכת הביטחון לקראת ביצוע ההתנתקות בתחום הצבאי, בתחום פינוי התשתיות ובתחום פינוי המיטלטלין.

 

מפכ”ל המשטרה, רב ניצב יוסף קראדי, הודיע כי משטרת ישראל תאפשר קיום של אירועי מחאה והפגנות שיתואמו עם המשטרה ובהתאם לחוק.

המפכ”ל סקר את עיקרי המשימות הניצבות בפני המשטרה בתקופת יישום תוכנית ההתנתקות: פינוי המתיישבים, מניעת הפרות סדר ברחבי הארץ, פעילות מוגברת באזור ירושלים והר הבית, אבטחת אישים מאוימים, אבטחת מוסדות שלטון, בטחון פנים ומשימות שגרה שוטפות.

לדברי המפכ”ל בכוונת המשרד לביטחון פנים להפעיל מרכז מידע שיעניק מענה לפניות הציבור בעת סגירת השטח המיועד לפינוי.

משטרת ישראל מבצעת בימים אלו הכשרה מיוחדת של שוטרים שישתתפו ביישום תוכנית ההתנתקות- עד כה הוכשרו 14,134 שוטרים. בנוסף, הוקם מערך חקירות מיוחד לטיפול במפירי הסדר הציבורי תוך שיתוף פעולה עם פרקליטות המדינה, וכמו כן הוקם מערך מילואים לתגבור כוחות המשטרה.

 

שרת המשפטים, ציפי לבני, עדכנה כי באחרונה תוגברה מערכת המשפט בשופטים נוספים במטרה למזער את העומסים הצפויים על המערכת בתקופת ההתנתקות.

שרת המשפטים הודיעה כי בסמוך למערכי הכליאה “מעשיהו” ו”דקל” יוקמו חדרי דיונים שישמשו כבתי משפט לכל דבר בתקופת ההתנתקות. בדרך זו יגיעו השופטים אל העצורים עצמם ולא יהיה צורך בהעברת העצורים ממקום למקום. בדרך זו מערכת המשפט תתנהל בצורה יעילה יותר.

 

מנכ”ל משרד התמ”ת, רענן דינור, עדכן כי ב-20 בחודש יוני נחנך מרכז תעסוקתי באשקלון המעניק סיוע לכל המתיישבים מאזור רצועת עזה, כאשר שלוחה נוספת של מרכז זה הוקמה בצפון השומרון. מרכז התעסוקה פתוח מדי יום בין השעות 8:00-20:00 ונמצא באזור התעשייה באשקלון. נציגי מרכז התעסוקה מזינים את הנתונים של המתיישבים הפונים אליהם ולאחר מכן בוחנים את אפשרויות התעסוקה העומדות בפניי אותו מתיישב בהתאם ליכולותיו השונות במטרה להגיע להשמתו במקום עבודה חלופי. הערכה היא כי מרכז זה ימשיך בפעילותו גם לאחר יישום תוכנית ההתנתקות.

 

ראש מנהלת סל”ע, יונתן בשיא, הציג את עבודת ועדות הזכאות וקצב התקדמות תשלומי הפיצויים לזכאים, כאשר נכון להיום מטופלים כ-400 בקשות שהוגשו ע” פרטים. בנוסף, מתנהלים משאים ומתנים עם מספר קבוצות המעוניינות במעבר קהילתי לישובים קיימים- קבוצות אלו כוללות יחד כ-500 משפחות.

 

מנכ”ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, דיווח על למעלה מ-1,500 פתרונות דיור זמניים שיעמדו לרשות המתיישבים ביום הפינוי. לדבריו, פתרונות אלו כוללים: 450 מבנים יבילים, 84 מבנים יבילים כעתודה, 110 מבנים מתועשים ומאגר של כ-900 דירות שכורות שהמדינה הסדירה להן אופציות לטובת המתיישבים. בסיום הדיווח ציין מנכ”ל משרד ראש הממשלה כי הושלמו פתרונות הדיור הזמניים לכל מכסת המשפחות מאזור חבל עזה וצפון השומרון.

 

מנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך, עמירה חיים, עדכנה כי 2,600 תלמידים מאזור רצועת עזה וצפון השומרון נרשמו לפעילויות בתקופת חופשת הקיץ. בנוסף עדכנה הגברת חיים כי החל תהליך שיבוץ המורים המלמדים באזורים המיועדים לפינוי במקומות חלופיים.

 

 

 17/07/2005 – יום ראשון י’ תמוז תשס”ה –  התקציבים הנדרשים להשלמת בניית מגרש הכדורגל בסח’נין.ראש הממשלה, אריאל שרון, הנחה את אנשי משרדו להשלים בהקדם את התקציבים הנדרשים להשלמת בניית מגרש הכדורגל בסח’נין.

 

בעקבות  זכיית קבוצת בניי סח’נין בגביע המדינה והבטחת ראש הממשלה בדבר הקמת מגרש כדורגל בעיר סח’נין, הועברו במהלך שנת 2004 כ-14.5 מלש”ח למטרה זו. כספים אלו שאוגמו ע”י משרד ראש הממשלה הועברו מן המשרדים הבאים: 5.5 מלש”ח הועברו מהמועצה להסדרים בספורט, 2 מלש”ח הועברו דרך משרד הבינוי והשיכון ו-7 מלש”ח נוספים הועברו ממשרד ראש הממשלה ובאמצעות מנהל הספורט.

 

לצורך השלמת בניית המגרש בסטנדרטים שיאפשרו אירוח שחקנים בליגת העל, יועברו השנה 2.25 מלש”ח נוספים שאוגמו ע”י משרד ראש הממשלה מן המשרדים הבאים: משרד המשנה לראש הממשלה, משרד הבינוי והשיכון ומשרד הפנים. במשרד ראש הממשלה שיבחו את הירתמותו של המשנה לראש הממשלה לנושא זה ואת תרומתו הרבה.

 

ראש הממשלה הנחה להוסיף על סכומים אלו עוד כ-2 מלש”ח במהלך השנים  2005-2006  ובכך להביא לסיום שלב א’ בבניית המגרש.

 

יש לציין כי משרד ראש הממשלה סיכם בעבר עם ח”כ מוחמד בראכה  לתקצב את בניית המגרש בס’חנין ב-1 מלש”ח נוספים, כאשר בהתאם לבקשת  ח”כ עבד אל מאלכ דהמשה יועברו עוד 1 מלש”ח– כך שבהתאם לשני הסיכומים משרד ראש הממשלה יעביר 2 מלש”ח נוספים.

 

 מנכ”ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, הדגיש כי לאחר העברת התקציב המסוכם הנהלת סח’נין מחויבת לסיים את בנית המגרש, כפי שסוכם על ידה.

 

מנכ”ל משרד ראש הממשלה הוסיף כי קיימת חשיבות רבה לבניית מתקנים המאפשרים הזדמנות שווה להתמודדות של קבוצות במגזר הערבי בספורט בכלל ובענף הכדורגל בפרט המהווה מחנה משותף לכל רובדי האוכלוסייה.

 

 

 

 18/07/2005 – יום שני י”א תמוז תשס”ה   – תקציבי עתק לפיתוח התנחלות הבידואים בנגב.

 

ועדת השרים למגזר הלא יהודי בראשותו של ראש הממשלה, אריאל שרון, אישרה היום פה אחד תוכנית מקיפה לפיתוח המועצה האזורית אבו-בסמה המונה כ-25,000 תושבים המתגוררים במרחב הפזורה הבדואית בדרום. החלטה זו באה בהמשך להחלטת הממשלה בדבר הקמת שמונה יישובים בדואים חדשים בנגב.

היקף התוכנית מסתכם בלמעלה מ-470 מלש”ח, כאשר במסגרת זו יושקע בתחום החינוך, התחבורה, התשתיות, התעסוקה, הבינוי והשיכון, הבריאות, הרווחה והחקלאות.

עפ”י התוכנית משרד החינוך יבנה כ-300 כיתות לימוד וגני ילדים, כאשר מערכת החינוך ביישובי אבו- בסמה תופעל ע”י המועצה האזורית.

 

משרד התחבורה ומע”צ יסללו כבישים ויקימו פרויקטים בטיחותיים ביישובי אבו-בסמה, ובכלל זה ייסלל כביש גישה ליישובים אלו.

 

משרד התשתיות יפעל להסדרת קווי הולכת הביוב ביישובי אבו-בסמה, חברת החשמל תיערך לחיבור הישובים לרשת החשמל ונציבות המים יחברו את היישובים החדשים לרשת המים.

 

משרד התמ”ת יכיר ביישובי אבו-בסמה כזכאים להטבות במסגרת החוק לעידוד השקעות הון, וכמו כן משרד התמ”ת ייפתח אזורי תעשייה בכל היישובים. במקביל יופעלו תוכניות לעידוד התעסוקה והכשרות מקצועיות, בדגש לתעסוקת נשים.

 

משרד הבינוי והשיכון יתכנן ויממן בניית מוסדות ציבור ביישובים החדשים, כאשר משרד הפנים יפעל להקמת מסגדים ביישובים.

משרד הבריאות יתכנן מתקציבו תחנות לאם ולילד בכל אחד מן היישובים וכמו כן יפעיל תחנות לבריאות המשפחה.

 

הוחלט כי המועצה האזורית אבו-בסמה תפעיל יחידת רווחה שתטפל באוכלוסייה הבדואית ובנוסף, משרד הרווחה בשיתוף הרשות למעמד האישה במשרד ראש הממשלה יפעילו תוכניות ייחודיות לקידום מעמד האישה הבדואית.

 

משרד החקלאות יגבש תוכנית אב לפעילות החקלאית ביישובים אלו.

עפ”י החלטת הוועדה מגוון הצעדים הכלולים בתוכנית מיועדים לביצוע בין השנים 2005-2008.

 

ועדת השרים קיבלה היום החלטה נוספת בדבר עידוד התעשייה והתעסוקה ביישובי המגזר הערבי, הבדואי והדרוזי.

 

עפ”י ההחלטה שגובשה ע”י משרד ראש הממשלה ומשרד התמ”ת יוקצו 40 מלש”ח להקמת אזורי תעשייה ומלאכה ביישובים ערביים, ובנוסף תופעל תוכנית לשילוב יישובים ערבים באזורי תעשייה מרחביים קיימים, באופן שיביא לשיתוף פעולה בין הרשויות מהמגזר הערבי לרשויות ערביות.

 

במסגרת זו יינתן סיוע מיוחד לעסקים קטנים מתוך מטרה לעודד צמיחה וליצור מקומות תעסוקה חדשים במגזר.

יצוין כי שתי החלטות ועדת השרים התקבלו בהתאם להסכם עם חברי הכנסת עבדלמאלכ דהמשה וטאלב א-סנע מסיעת רע”מ.

 

בסיכום הישיבה הודיע ראש הממשלה כי בכוונתו לדרוש עדכונים שוטפים בדבר יישום התוכניות שהתקבלו, ואמר:” אלו נראות לי תוכניות טובות, אבל אני רוצה לדעת מתי מתחילים לעבוד ואני מתכוון לרדת לשטח לבחון את הדברים”.   

 

 

 

 20/07/2005 – יום רביעי י”ג תמוז תשס”ה  – יישום מדיניות היודנריין הנאצית בחבל עזה ובצפון השומרון. 

 

 

ועדת השרים בראשותו של ראש הממשלה, אריאל שרון, התכנסה הבוקר לדיון נוסף בדבר הערכות לקראת יישום תוכנית ההתנתקות.

 

במרכז הישיבה הציג צוות של מנהלת סל”ע את מתכונת העברת המתיישבים מאזורי רצועת עזה וצפון השומרון לאתרי הדיור המיידי ולאחר מכן לדיור הזמני.

הממשלה נערכה לכך, שעם מעבר המתיישבים מאזור הרצועה וצפון השומרון, ייקלטו המתיישבים במספר מוקדים שם יקבלו את פניהם צוותים מקצועיים הכוללים בין היתר עובדי רווחה, נציגי מערכת הבריאות, נציגי מערכת החינוך, נציגי מנהלת סל”ע, נציגי מרכז התעסוקה, נציגי חברת עמיגור ועוד. צוות זה יספק מענה לצרכי המתיישבים ויסייע בכך שכל משפחה זכאית תאוכלס ורכושה יאותר.

 

על מנת לספק למתיישבים מקום מגורים לתקופת הביניים עד למעבר לדיור הקבע/הזמני שלהם, שכרה המדינה כ-1,000 חדרים בבתי מלון ובתי הארחה. היום החליטה ועדת השרים כי בתי מלון אלו יהיו זמינים למתיישבים כבר מתחילת חודש אוגוסט, וזאת במגמה לאפשר למתיישבים לצאת מוקדם ככל האפשר מן האזורים המיועדים לפינוי ובכך ליצור לעצמם תנאים נוחים יותר להתארגנות.

 

מנכ”ל משרד הבינוי והשיכון, שמואל אבואב, עדכן את השרים כי משרדו מכין מאגר של כ-1,500 פתרונות דיור זמניים. משרד הבינוי והשיכון חתם על 650 חוזים לשכירת דירות ברחבי הארץ, כאשר עפ”י הצפי מאגר הדירות השכורות יגיע לכ-850 דירות. אבואב ציין כי נכון להיום הממשלה מנהלת מגעים עם כ-100 משפחות המביעות עניין בשכירת דירות מן המאגר, כאשר מיום ליום מתגבר קצב פניות המתיישבים לפתרונות אלו.

 

במהלך הישיבה הוצגה התוכנית לטיפול בנושאי דת הכוללת את פינוי בתי הכנסת ובתי הקברות באזור הרצועה וצפון השומרון.

 

האחראי על מערך שירותי הדת, מאיר שפיגלר, ציין כי באזורים המדוברים קיימים כ-30 בתי-כנסת, שמונה מדרשות ומועצה דתית אחת. לדבריו, בוצע מיפוי מלא של הציוד המצוי במוסדות אלו והוא יועבר לאחסון.

צוות מיוחד המורכב מנציגי הרבנות הראשית לצה”ל ונציגי מערכת הביטחון יוודא כי תשמשי הקדושה יטופלו באופן הראוי ויאוחסנו באופן שיבטיח שלא יגרם להם נזק.

בעניין העתקת הקברים מחבל עזה עדכן הרב הראשי לצה”ל, תת אלוף הרב ישראל וייס, כי צוות בראשותו ילווה את כל התהליך הרגיש הזה מתחילתו ועד סופו. הרב וייס ציין כי אנשיו יעמדו לרשות המשפחות בכל עת ואף יוכלו לייעץ בדבר סוגיות הלכתיות שונות.

בהקשר זה אמר ראש הממשלה:” זהו נושא רגיש מאד ואני מבקש שהוא יטפל ברצינות”.  

 

מנכ”ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, עדכן כי הרבנים הראשיים לישראל העבירו לידיו חוות דעת חד משמעית לפיה יש לפנות את כל הקברים לתחום מדינת ישראל, לאחר פינוי האזרחים. 

 

ועדת השרים קיבלה דיווח אודות העתירה שהוגשה לבג”צ ע”י המשפחות השכולות בעניין העתקת הקברים מבית העלמין שבנווה דקלים.

?יודונאצים, כבר אמרנו כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר