למני מזוז: שאלות בעניין זיכוייהם של אנשי ציבור

למני מזוז: שאלות בעניין זיכוייהם של אנשי ציבור

שמחה ניר, עו”ד
01.06.2011 01:25
זה לא מצחיק, מני!

זה לא מצחיק, מני!


מני מזוז, לשעבר היועץ המשפטי לממשלה, אומר שמאז שהוא נכנס לאותו התפקיד “לא זכור לו אף זיכוי של איש ציבור” *** מי כאן השתנה – הפרקליטות, או השופטים?לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר

לדף הפייסבוק של האתר

היכנסו והצביעו “לייק” (“אהבתי”)

ותקבלו עדכון שוטף, אוטומטית, עם כל מאמר חדש

בכנס לשכת עורכי-הדין באילת, מאי 2011, בתשובה לטענתו של דניאל פרידמן, לשעבר שר המשפטים, לפיה הפרקליטות מחסלת פוליטיקאים, ענה מני מזוז, לשעבר היועץ המשפטי לממשלה: לי לא זכור בשבע השנים האחרונות אף זיכוי של איש ציבור.

אכן, בשבע השנים האחרונות (קרי: מאז שנכנס מני מזוז ללשכת היוהמ”ש) עלה פלאים שיעור ההרשעות של אנשי ציבור, ואני מוכן להניח שהוא אכן הגיע למאה אחוז – בהשוואה לכ-20 אחוז בלבד לפני כן.

והשאלה היא מה נשתנה.

תארו לעצמכם שמספר תאונות הדרכים עולה פתאום פי חמישה, או צונח פי חמישה – האם זה אומר כי האם היושב בציון שינה את הרגלי הנהיגה שלו בצורה כה דראסטית, תוך זמן כה קצר?

תארו לעצמכם שיעור ההרשעות במשפטים הפליליים נופל, תוך זמן קצר, מ-99.9% ל-9.9% – מה זה אומר?

והתשובה, בשני המקרים היא אחת: זה אומר שהחברה בישראל שינתה את התייחסותה לדברים: או שהמשטרה התחילה לדווח על תאונות טריוויאליות אשר לפני כן היא אמרה למעורבים “להחליף פרטים”, או שהיא שינתה את מדיניותה בכיוון ההפוך; או שהשופטים “נעשו בני אדם”, או התביעה התחילה, ככה-סתם, להגיש אישומי-סרק.

העובדה שאחוז ההרשעות של אישי הציבור עלה מ-20% ל-100% (על פי מזוז) מזמינה את השאלות האלה:

האחת –    האם במצב הקודם אחוז ההרשעות הנמוך נבע מכך שהפרקליטות עשתה מלאכה רמייה, הגישה אישומי-סרק, ולשופטים לא היה אלא לזכות, לזכות ולזכות, או שהפרקליטות עשתה מלאכתה נאמנה, אבל השופטים “עשו הנחות” לנאשמים שהם אנשי-ציבור?

והשנייה –  האם במצב הנוכחי אחוז ההרשעות הגבוה נובע מכך שהפרקליטות החלה לעבוד כמו שצריך, ועל כן לשופטים אין ברירה אלא להרשיע, להרשיע ולהרשיע, או שהפרקליטות המשיכה לעשות מלאכתה רמייה, אבל השופטים התחילו להרשיע אנשי-ציבור גם בלי שאשמתם הוכחה כראוי?

ובמלים אחרות, מני מזוז, מי לדעתך “נעשה בן-אדם” – הפרקליטות, או השופטים?

______________

לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר

לדף הפייסבוק של האתר

היכנסו והצביעו “לייק” (“אהבתי”)

ותקבלו עדכון שוטף, אוטומטית, עם כל מאמר חדש

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר