גודל ההונאה

גודל ההונאה

זאב. ב. בגין (ידיעות אחרונות, 5.2.1995)
04.09.2009 08:00
גודל ההונאה


ובאותו היום באותו עתון, כותב פלוצקר (זה לא על “הימין”): שנאת רבין. החודש שפכו עליו טונות של לכלוך. עתונאים הציעו לו לארוז את חפציו וללכת, ביחד עם אשתו, לבית אבות, בטרם יצא דבר אי-שפיותו ברבים. אחרים קראו לו להתפטר מיד, כי רוח פרצים רעה והפכפכה השתלטה עליו…ב”ה

    גודל ההונאה      גודל ההונאה
גודל ההונאה
גודל ההונאהגודל ההונאה

גודל ההונאהבגלל דבר קטן…..

הפיגוע בצומת בית ליד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הפיגוע בצומת בית ליד הוא השם בו מוכר פיגוע ההתאבדות הכפול שאירע בטרמפיאדה בצומת בית ליד ב-22 בינואר 1995 ובו נרצחו 22 בני אדם (21 חיילים ואזרח אחד) ונפצעו 66. היה זה אחד הפיגועים הקשים שידעה מדינת ישראל והפיגוע הכפול הראשון.

ביום ראשון בבוקר, בשעה בה חיילים רבים נהגו לעמוד בטרמפיאדה שבצומת בית ליד בדרכם חזרה מחופשת סוף השבוע למחנה בית ליד הסמוך, חדר מחבל מתאבד לבוש במדי צה”ל אל בין החיילים הממתינים ופוצץ את חגורת הנפץ במשקל של כ- 10 ק”ג אותה נשא. לאחר כשלוש דקות פוצץ עצמו מחבל שני בין הפצועים והחיילים ועוברי האורח שנזעקו לטפל בנפגעי הפיצוץ הראשון. כל ההרוגים, להוציא אזרח אחד, היו חיילים.

את הפיגוע תכנן והוציא לפועל עבד אל חלים בלביסי מארגון הג’יהאד האסלאמי שנעצר כשנה לאחר הפיגוע והודה במעורבותו בחקירתו. יו”ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, טען בתוקף עשרות פעמים לאחר הפיגוע כי הוא יצא אל הפועל תוך שיתוף פעולה עם כוחות הביטחון הישראליים וקציני צה”ל, טענה שהעלה גם בפני יצחק רבין בפגישה במחסום ארז וגרמה לקטיעתה ‏‏[1].

לאחר הפיגוע הוקמה אנדרטה זמנית שהוצבה במרכז צומת בית ליד. עוברים ושבים נהגו לעצור לידה ולהתייחד עם זכר הנופלים. בשנת 2006 הועתקה האנדרטה למקום הקבע שלה בסמוך לאנדרטה הגדולה והיא מהווה חלק מאתר ההנצחה הרשמי.

לאחר למעלה מעשר שנים, ולאחר מכשולים רבים, הוקם אתר הנצחה לחללי הפיגוע כחצי קילומטר ממזרח לצומת בעיצובה של האמנית והיוצרת שרה קונפורטי, תושבת כפר יונה הסמוך. באתר מתאר פסל מתכת את עלייתן של 22 דמויות, שממדיהן הולכים וגדלים, בסולם השמיימה כסמל להתעצמותו של העם בתגובה למכות הנוחתות עליו.

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר