הממשלה הפילה חוק הגנה לרועי הצאן

הממשלה הפילה חוק הגנה לרועי הצאן

ח”כ אורי אריאל
29.03.2008 13:32
הממשלה הפילה חוק הגנה לרועי הצאן


“עכשיו ברור לחקלאים שהממשלה מפקירה אותם. החוק המוצע ירחיק את הגנבים והפשיעה מענף חשוב זה, וחבל שהשרים וחברי הכנסת של הקואליציה מנותקים ממצוקות העובדים בשטח, ומהתסכול המתמשך מאוזלת היד הממשלתית והמשטרתית” אמר אריאלבע”ה, י”ט באדר ב’ תשס”ח (26.3.08)

 

מליאת הכנסת דחתה לפני שעה קלה את “חוק הרעיה”, הבא להעניק הגנה לרועי הצאן מפני גניבות ונזקים חקלאיים. החוק, שיזם יו”ר סיעת האיחוד הלאומי-מפד”ל ח”כ אורי אריאל מחמיר את הענישה על גניבות צאן ובקר ופגיעה בציוד חקלאי, וכן מסדיר סכסוכים על שטחי מרעה, מחייב מרעה ברישיון מוסדר ובהעדר רישום פלילי, מרעה עונתי בשטחי אש צה”ליים ועוד.

 

בשנותיה הראשונות של המדינה, תוקן חוק להגנת הצומח שמטרתו הייתה לאפשר נטיעת יערות ושימורם אך במהלך השנים התברר  כי חוסר פיקוח ואי מתן כלי אכיפה לגופים הממונים (כדוגמת הסיירת הירוקה), אפשרו לעבריינים להזיק לשטחים הפתוחים ולשטחים חקלאים ואפשרו השתלטות זמנית וקבועה של עברייני בניה ושודדי קרקעות על שטחי מרעה.

 

בעיה נוספת איתה נאלצו להתמודד הרשויות היא התגברות תופעת גניבות בקר, בעיקר מהבוקרים בצפון. בוקרי הצפון מצאו עצמם, לא פעם, מול מכלאות ריקות, ומול משטרה שלא יכולה להועיל. העובדה כי פקודת הרועים מצריכה רישיון רק במקרים מסוימים, מקשה על המשטרה לזהות את הבקר הגנוב.

 

הצעת החוק של ח”כ אריאל זכתה לברכתם ותמיכתם של שר החקלאות, נציגי מגדלי הבקר ואנשי הסיירת הירוקה, אך הקואליציה בחרה להפילו, כי טרם השלימה הצעת חוק ממשלתית בעניין.

 

עכשיו ברור לחקלאים שהממשלה מפקירה אותם. החוק המוצע ירחיק את הגנבים והפשיעה מענף חשוב זה, וחבל שהשרים וחברי הכנסת של הקואליציה מנותקים ממצוקות העובדים בשטח, ומהתסכול המתמשך מאוזלת היד הממשלתית והמשטרתית” אמר אריאל.

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר