אמת וחובה

אמת וחובה

דני רשף
מעלה הגליל 25180 3205926 052 15.11.2006 12:57
אמת וחובה


ממשלת לבנון, שכה חפצנו ביקרה, לא רק שלא התחזקה אל מול החיזבאללה אלא שהיא, יחד עם “כוחות ה-14 במרץ”, הכינוי למחנה האנטי סורי בלבנון, נמצאים תחת התקפה קשה וניסיון רציני שעלול להצליח להפיל את הממשלה הפרו-מערבית או לפחות לחולל מהומות רחוב ואי יציבות מתמשכת במדינה. הסיכוי שהחיזבאללה ישב לבסוף בממשלה עם זכות ווטו לכוון את פעולות כוח האו”מ בדרום לבנון הוא ממשי ביותר.            לאחרונה אישרו מקורות מודיעין בישראל את דברי חסן נאסראללה שהחיזבאללה צבר, כמותית, יותר אמצעי לחימה מאשר לפני מלחמת לבנון. סביר להעריך שבהסתרת האמצעים והכנתם לפעולה בעתיד יושמו לקחי מלחמת לבנון האחרונה. מן הסתם מוכשרים ויוכשרו בזמן הקרוב לוחמים חדשים להחליף את אלו שנהרגו במלחמה ובתוך זמן קצר יהיה החיזבאללה מצויד, מאומן, מאורגן ומסוכן יותר מאשר בקיץ האחרון ומוכן לפקודה מאיראן. אין ספק שהשתקמות החיזבאללה בממדיה הנוכחיים מסמלת את פשיטת הרגל של הכוח הרב לאומי בלבנון שתפקידו העיקרי היה למנוע את התהליך הזה. כוח האו”מ המורחב בדרום לבנון אמנם מקטין בעצם נוכחותו את הסכנה לתקריות מקריות או מזדמנות בגבול הלבנון, אך בו בעת משמש יוניפי”ל ככוח מגן ארוך טווח ואסטרטגי לחיזבאללה מפני צה”ל כשהוא פועל ככול יכולתו להגביל ולמנוע לחלוטין כל פעילות מנע ישראלית בלבנון.

            ממשלת לבנון, שכה חפצנו ביקרה, לא רק שלא התחזקה אל מול החיזבאללה אלא שהיא, יחד עם “כוחות ה-14 במרץ”, הכינוי למחנה האנטי סורי בלבנון, נמצאים תחת התקפה קשה וניסיון רציני שעלול להצליח להפיל את הממשלה הפרו-מערבית או לפחות לחולל מהומות רחוב ואי יציבות מתמשכת במדינה. הסיכוי שהחיזבאללה ישב לבסוף בממשלה עם זכות ווטו לכוון את פעולות כוח האו”מ בדרום לבנון הוא ממשי ביותר.

            מעט הישגי המלחמה מכורסמים מדי יום ביומו בהצהרות על “הצלחה” או “הישגים” כביכול שהיו לישראל בלבנון, עליהם חוזרים בכירי המדינה חדשות לבקרים ואלה רק מגמדים את אמינות הממשלה, מגדילים את הנתק בין הציבור ותחושותיו לנבחריו ומשדרים ממשלה המתנהלת במציאות ווירטואלית. חסן נאסראללה כבר מזמן לא בבונקר והוא חדור רוח קרב כתמיד. הנשיא פוטין מרוסיה לא רואה את בעיית הגרעין האיראנית עין בעין עם ראש הממשלה שלנו אלא להיפך. טיסות צה”ל בלבנון הן לא טיסות מודיעין אלא טיסות הטרדה ואפשר להוסיף עוד דוגמאות לאמינות הצהרות הממשלה כהנה וכהנה… הצהרות שמשדרות בעיקר יהירות, בריחה והתעלמות מהאמת הנוקבת.

            חברה טובה וצבא טוב הם קודם כול תופעה חברתית-תרבותית. למרות חשיבותן של ועדות חקירה והצורך להפיק לקחים, הרי המלחמה חשפה בעיקר, כשל תרבותי עמוק בכל רבדי הציבור ובכל דרגי הממשל. לכן שיקום החברה הישראלית לקראת האתגרים הבאים הוא קודם כל משימה תרבותית שצריכה, בדרג הציבורי ממשלתי, להתחיל בשיח אמת גלוי. לצערי, ממשלת ישראל לא נוטלת על עצמה את ההנהגה המוסרית להוביל שינוי כזה באמת. שנוי שהוא מוסרי ולא להג מילולי.   

            עד הבחירות הבאות, אפילו יוקדמו טרם זמנן, עוד יקרו כאן הרבה דברים והמלחמה יתכן שתדחק מהכותרות. הממשלה יכולה לבנות תוכנית, לעצב מדיניות ולתקן הרבה מהליקויים שהתגלו במלחמת לבנון ואפילו לשקם את אמינותה המתפוררת. התנאי הראשון וההכרחי – דברו אמת. עוד יתגלה שהאמת, אפילו היא עגומה וכואבת, יכולה גם להשתלם בקלפי. כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר