הצבא צריך להיות מקצועי ומקצועני

הצבא צריך להיות מקצועי ומקצועני

חנן ד’ וייס, סא”ל מיל’
07.05.2006 22:51
הצבא צריך להיות מקצועי ומקצועני


ישנם אנשים מיוחדים שהצבא מתאים להם, אבל לשאר הנוער המתגייס זהו נזק בלתי הפיך ויש לתקנו לאלתר.הצבא חייב להיות מקצועי, מקצועני, סלקטיבי ובשכר מלא. רק המתאימים יגויסו, השאר שיישארו אזרחים. אין כבר צורך בצבא ענק שכזה, בגלל היכולות שיש לצבא. הצבא גורם נזק אדיר לנוער המתגייס ומצעיד את המדינה אחורה.

רוב מנהלי המשק היום בפוליטיקה היו בתפקידים זוטרים בצבא ודווקא בשל כך הפכו לבכירים בפוליטיקה. אילו היו מתחנכים ומתקבעים בצבא (ראש מרובע כמו בשריון) לא ניתן היה לקבל יצירתיות,  מושג אנטי צבאי שצבא מוקיע בכל מאודו.

עבדתי בעבר בחברה של חבר של אבי בארה”ב. בגלל שחייתי בביתו, ביקשתי שלא לקבל שכר. הוא התנגד בכל תוקף ואמר : “בארה”ב ישנה חובה לקבל שכר עבור עבודה, אם תסרב לקבל שכר לא תעבוד כאן יותר”.

התפיסה האמריקנית מבינה כי יש לשלם עבור עבודה ואין עבודה בהתנדבות. עסקים טובים,  אפילו בשבט ישראל, נוהגים לתגמל עובדים טובים יותר מהנדרש מתוך ידיעה כי זה משתלם ושומר על נאמנות העובד. ואילו הצבא בנוי על ניצול המתגייסים הצעירים,  מונח שנכון היה בשנות הצנע אבל שגוי כיום, כשגנרלים רבים הפכו להיות עשירי המדינה לעתים שלא בדרך הישר.

הפגיעה בדור הצעיר הינה אקוטית למדינת ישראל בגלל הבזבוז המשווע של 3 שנות לימוד וקידום הפרט של הדור הצעיר הנמצא במיטב שנותיו, לימודים, הקמת משפחה, התמקצעות בעבודה ובחירת דרך חיים, אל מול הנזקים שגורמת המלחמה.

ישנם אנשים מיוחדים שהצבא מתאים להם,  אבל לשאר הנוער המתגייס זהו נזק בלתי הפיך ויש לתקנו לאלתר.

תוספת התקציב שהרמטכ”ל מבקש הינה תשלום אתנן לאנשי קבע רבים שנמצאים סביבו ויאלצו לפרוש בטרם עת מ”חממת” הצבא.  בזמנים קשים אלה, כאשר כ-1/3 ממדינת ישראל חיים מתחת לקו העוני,  ראוי לו לרמטכ”ל לסייע למשק המדינה ע”י קיצוץ מחצית מעלויות הצבא ובכך לעזור להבריא את כלכלת ישראל הזקוקה לניעור וטלטלה בסיסיים.  סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, יבוא מארה”ב,  לא יוכל לעשות את המלאכה לבדו,  במיוחד נוכח חוסר ההבנה הכלכלית של רוב אזרחי המדינה ומנהיגיה.

 

 

לא קבע לשעבר

איש עסקים

www.wsoft.co.ilכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר