מדינת ישראל ודונאלד טראמפ: נא להנמיך ציפיות! (עדכון)

קישור מקוצר למאמר הזה: https://www.quimka.net/45946

21.01.2017 19:10
We've subsidized the armies of other countries

We’ve subsidized the armies of other countries

נאום-הכתר של טראמפ מלמד אותנו דברים נוספים, המחייבים להנמיך עוד יותר את הציפיות ממנו – והכל לא מפי יריביו, אלא מפיו עצמו


מדינת ישראל ודונאלד טראמפ: נא להנמיך ציפיות! (עדכון)

נאום-הכתר של טראמפ מלמד אותנו דברים נוספים, המחייבים להנמיך עוד יותר את הציפיות ממנו – והכל לא מפי יריביו, אלא מפיו עצמו

שמחה ניר, עו”ד

רובינשטיין אליקים הנבל, אלוהים גאל את בתך שרי מייסוריה – עכשיו תורך!

למדור החדש: שופט השבוע

השופט-בדימוס שלי טימן: הציבור שונא את המערכת המשפטית ומתעב אותה

“יש ג’ונגל טוטאלי בבתי המשפט. תעשו הכול כדי לא להגיע אליהם”

אתר גרוניס.קום, אתר חופש-הביטוי

“משוב העם”, לזכרו של אשר יגורתי גרוניס, טרוריסט פסיקת ה”הוצאות”

זה יעדנו: משרד המשפטים וזכויות האזרח!

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

“נציב תלונות הציבור על שופטים ורשמים – זה אנחנו!”

בן 75 שנים אנוכי, ועוד כוחי במתני!

“לייק” לדף הפייסבוק עו”ד שמחה ניר – שר המשפטים הבא

המאמר ה-4,000 באתר: לו אני שר המשפטים

ההכרזה הרשמית שלי על ריצתי לתפקיד שר המשפטים

מתי מותר – ואפילו חובה – לומר לזולת “שק בתחת”?

בג”ץ 8743/14, שמחה ניר, עו”ד, נ’ הוועדה לבחירת שופטים ו-7 אחרים – קיצור תולדות הזמן

תחת הכותרת מדינת ישראל ודונאלד טראמפ: נא להנמיך ציפיות! (14.1.2017) עמדתי, שישה ימים לפני כניסתו של טראמפ לבית הלבן, על הקשיים העומדים בכל הנוגע להעברת שגרירות ארה”ב בישראל. קשיים אלה עשויים לבוא לידי ביטוי הן במישור הפנים-אמריקאי, הן במישור יחסי ארה”ב והעולם הערבי, הן במישור יחסי ארה”ב-ישראל, הן במישור יחסי ישראל והעולם הערבי והן במישור הפנים-ישראלי.

לגבי המישור הפנים-ישראלי הבאתי בחשבון אפשרות שגורמי הביטחון הישראליים מזהירים מפני אינתיפאדה רביעית קשה מכל מה שידענו עד כה, עם צפי של מאות הרוגים בשנה, ואמרתי כי אני לא בדיוק יודע מה יהיה גבול נכונות ההקרבה של ממשלת ישראל על מזבח העברת השגרירות לירושלים.

לגבי האפשרות הזאת אמרתי:

ונניח שממשלת ישראל גם היא לא ממש להוטה להיכנס להרפתקה המסוכנת הזאת, אבל, מאידך, היא לא יכולה לאכזב את הציבור בישראל, לו היא הבטיחה כי עידן טראמפ יביא לישראל את גן-העדן עלי-אדמות.

זה התרחיש שאני צופה: ראש ממשלתנו (ביבי נתניהו או מי שלא יהיה) יוצא לארה”ב, לפגישה עם הנשיא דונאלד טראמפ (לפי פרסומים שונים זה אמור להיות בשבועיים הראשונים לכהונת טראמפ – אשרי המאמין). בפגישה בארבע עיניים שניהם מבינים כי מההיריון הזה לא ייצא ולד חי, והם מחליפים קריצות.

בסוף הפגישה השניים יוצאים אל המיקרופונים, ומסכמים:

א.        ארה”ב וישראל רואות עין-בעין את צריכה הביטחוניים של מדינת ישראל, המתיישבים עם האינטרסים האמריקאים;

ב.        הסיוע הביטחוני של ארה”ב לישראל יועלה מ-3.8 מיליארד דולר לשנה ל-4.5 מיליארד דולר לשנה;

ג.         מעבר לתוספת הסיוע האמורה, ארה”ב תספק לישראל 72 מטוסי F-35 במשך שש השנים הקרובות – בנוסף למה שכבר אושר לה בעבר;

ד.        ארה”ב חוזרת ומאשרת את התחייבותה להעביר לירושלים את שגרירותה בישראל.

עם הסל הזה ראש ממשלתנו חוזר הבייתה, והעיר ירושלים צהלה ושמחה (שמחת-עניים כבר אמרנו?), אבל שגרירות – אין.

ביום 20.1.2017 הושבע דונאלד טראמפ כנשיאה ה-45 של ארה”ב, ובנאום-הכתר שלו הוא אמר דברים שמביאים אותי לתקן את התחזית לגבי ההודעה המשותפת של הנשיא האמריקאי וראש הממשלה הישראלי, לאחר פגישתם הראשונה.

בנאום ההכתרה שלו אמר טראמפ:

For many decades, we’ve … subsidized the armies of other countries while allowing for the very sad depletion of our military.

ובתרגום:

במשך עשורים רבים … סבסדנו את הצבאות של מדינות אחרות ויחד עם זאת נתנו יד לדלדול העצוב מאוד של צבאנו אנו.

שלב את האמירה הזאת יחד עם המנטרה AMERICA FIRST, עליה הוא חזר, כמו תקליט  ויניל שבור, הן במערכת הבחירות שלו והן בנאום הזה, והגעת למסקנה שלא זו בלבד שהסיכוי לתוספת של מאות מיליוני דולרים כסיוע צבאי לישראל הוא לכל היותר אפס, אלא שאם הוא היה במקום קודמו, ברק אובמה, גם את מה שקיבלנו מאובמה (מעל מה שנתנו לנו קודמיו) לא היינו מקבלים מדונאלד טראמפ – עדיין לא סיבה לקרוא רחוב על שמו בירושלים, או בתל-אביב, אבל כיכר קטנה בכפר-סבא, כיכר ברק אובמה, אולי בכל זאת מגיעה לו.

כהערת-אגב אומר כי צדק ראש ממשלתנו, בנימין נתניהו, כך שלא קיבל את העצות-מבית לדחות את מה שאובמה הציע לו, בתקווה (שלא הייתה ודאית) שאם טראמפ ייבחר הוא ייתן לנו יותר.

בשולי מאמרי הנ”ל, תחת הכותרת א-פרופו F-35, אמרתי:

כאן אני לא יכול להתאפק, ולהוסיף הערה על מטוסי ה-F-35: לאחר נצחונו בבחירות אמר טראמפ כי העלויות של פרוייקט ה-F-35 “יצאו מכלל שליטה”, ואילו חבר בכיר במפלגתו, הסנטור ג’ון מקקיין, אמר כי המטוס הזה הוא “סקנדל וטרגדיה”, כך שאם ארה”ב רוצה להיפטר מהטרגדיה הזאת, ומדינת ישראל מקבלת ממנה אורגזמה – כולם מרוצים.

וזה אומר שאם היינו מגיעים אל טראמפ עם “רשימת קניות” הכוללת גם כמה וכמה מטוסי F-35, יכול להיות שטראמפ, במקום אובמה, היה אומר המטוס הזה גדול על ארצות הברית, הוא גדול עוד יותר עליכם, ואני לא אתן לכם את הכסף בשביל זה.

לאור האמור אני מעז לתקן את התחזית שלי בדבר מה שישיג ראש ממשלתנו בסוף הפגישה עם הנשיא האמריקאי, כאשר השניים יוצאים אל המיקרופונים, ומסכמים:

א.        מדינת ישראל היא הידידה הטובה ביותר של ארה”ב במזרח התיכון;

ב.        ארה”ב וישראל רואות עין-בעין את צריכה הביטחוניים של מדינת ישראל, המתיישבים עם האינטרסים האמריקאים;

ג.         ארה”ב תמשיך במדיניות הסיוע הביטחוני לישראל, ואם יהיה צורך, הממשל אף יעלה את התמיכה הביטחונית לישראל;

ד.        ארה”ב חוזרת ומאשרת את התחייבותה להעביר לירושלים את שגרירותה בישראל.

וכמו שאמרתי במאמר הקודם, עם הסל הזה ראש ממשלתנו חוזר הבייתה, והעיר ירושלים צהלה ושמחה (שמחת-עניים, כמו שאמרנו), אבל שגרירות – אין.

ואם במאמר הקודם אמרתי לכם להנמיך את הציפיות מדונאלד טראמפ, כך שכל מה שנקבל ממנו יהיה מעל למצופה, היום, לאחר נאום-ההכתרה שלו, אני  מציע להנמיך עוד יותר את הציפיות שלנו מאיש-העסקים דונאלד טראמפ, שידרוש מישראל תמורה פוליטית עבור כל דולר שהוא נותן לה, ולא כל שכן עבור העברת השגרירות לירושלים – אם הוא בכלל יגשים את זה.

ותזכרו שאמרתי לכם.

______________

למשתמשי פייסבוק, טוויטר ושאר הרשתות החברתיות – נא לשתף!

נא להגיב באמצעות הקישור “הוספת תגובה” (למטה מכאן)

אל תאמרו “מבחן בוזגלו” – אמרו “מבחן אלישבע”*לסגור את לשכת עורכי הדין*לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר*לדף הפייסבוק של האתר של קימקא

דוקודרמה: זרוק אותו לאיראנים – איך נפטרנו מאשר גרוניס 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר