בין בחירות לקואליציה, 2015 (א): על קללת אחוז החסימה – מבוא למתחילים

קישור מקוצר למאמר הזה: https://www.quimka.net/33487
 
 

שמחה ניר, עו”ד 24.03.2015 18:09
 
חופר גומץ, פורץ גדר

חופר גומץ, פורץ גדר

על הדבר היחיד הטוב שקרה בבחירות האלה: המכה שחטפו שוחרי אחוז החסימה, וגם: תזכורת בדבר האוריינטציה הפוליטית של שמחה ניר

שמחה ניר, עו”ד

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

נציב תלונות הציבור על שופטים ורשמים – זה אנחנו!

(לתת לייקים זה חשוב, אבל צריך גם להצטרף!)

בן 75 שנים אנוכי, ועוד כוחי במתני!

“לייק” לדף הפייסבוק עו”ד שמחה ניר – שר המשפטים הבא

המאמר ה-4,000 באתר: לו אני שר המשפטים

ההכרזה הרשמית שלי על ריצתי לתפקיד שר המשפטים

מתי מותר – ואפילו חובה – לומר לזולת “שק בתחת”?

בג”ץ 8743/14, שמחה ניר, עו”ד, נ’ הוועדה לבחירת שופטים ו-7 אחרים – קיצור תולדות הזמן

זאת לא בהכרח יריית-הפתיחה לסדרת המאמרים שכותרתה היא “בין בחירות לקואליציה”, אבל היום אנחנו מדברים בדבר היחיד הטוב שיצא מהבחירות האלה.

במאמר נו, אז למי להצביע? קראתי להחרים את הבחירות, אבל למי שלא מקבל את עמדתי, ולא מוכן להחרים את הבחירות, אמרתי:

לבד מההצעות השחוקות להצביע עבור “הרע במיעוטי”, או עבור “מי שהאג’נדה שלה הכי קרובה לליבך”, יש לי הצעה שאולי רבים לא יאהבו אותה, והיא קשורה לחקיקה הנבזית של הכנסת היוצאת, שהעלתה את אחוז החסימה (מוסד נבזי כשלעצמו) מ-2 ל-3.25 אחוז.

בין המטרות – המוצהרות והלא-מוצהרות – של העלאת אחוז החסימה הן חיזוק ה”משילות” וסילוק הערבים מהכנסת, משום שבכנסת היוצאת שתיים משלוש המפלגות הערביות נמצאות על גבול החסימה החדשה, ואחת אפילו מתחתיו.

התוצאה – אותה כנראה לא ציפו מגביהי-החסימה – הייתה שהמפלגות הערביות התאחדו, הן רצות עכשיו במסגרת הרשימה המשותפת, ולפי הסקרים עד כה, היא תקבל לפחות 12 מנדטים, תחת ה-11 שהיו להן בכנסת היוצאת.

כמי שמתנגד נחרצות לכל חסימה אפשרית, ארקוד על הגגות אם היא תקבל מספר רב של מנדטים: 13, 15, 20 – כל המרבה הרי זה משובח.

ואכן, זה מה שקרה: המפלגות הערביות שהתאחדו לרשימה אחת השיגו 13 מנדטים תחת ה-11 שהיו להם קודם, ובמקום שלוש מפלגונות מועמדות-לחיסול, אשר איש לא התייחס אליהן עד היום, הן היו למפלגה השלישית בגודלה בכנסת: שלושת הברווזונים המכוערים היו לברבור אחד, תמיר ויפה-תואר.

ואיפה אביגדור ליברמן, שומר-הבארים שונא-הערבים שרצה להעיף אותם לכל הרוחות (אם לא למעלה מזה)? 17 המנדטים שהיו לו הצטמקו ל-6 בלבד: חֹפֵר גּוּמָּץ בּוֹ יִפּוֹל וּפֹרֵץ גָּדֵר יִשְּׁכֶנּוּ נָחָשׁ.

כנראה שאף אחד בכנסת לא למד את לקחי גאולה כהן, אשר הרימה את אחוז החסימה ל-1.5, כדי לגרוף את כל רסיסי הימין הקיצוני, אבל דווקא היא – ורק היא! – הייתה זו שנפגעה מהגבהת המשוכה, ובכך הביאה על עצמה את קץ הקריירה הפוליטית שלה: גם היא חפרה גומץ לאחרים, ובו היא נפלה, לעולמים.

בהמשך הסדרה עוד נחזור בהרחבה אל נושא אחוז החסימה, וגם אל פעמי-הגאולה.

ובינתיים, הלא תשאלו, מדוע אני לא רוקד על הגגות, כאשר תחזיתי התגשמה, ואני הבטחתי לרקוד על הגגות אם כך יהי? התשובה היא שבראייה-לאחור זה נראה לי מעט מדי, ואני בספק אם התוצאה הזאת תניע את החוסמים לחזור בהם – לפחות לרמת ה-2%, אבל, כמו שאסביר באחד המאמרים הבאים, אולי 20 מנדטים לרשימה המשותפת היו עושים את המלאכה.

הערה אישית, לכל המלעיזין

אני מניח שיימצאו רבים שיגיו הנה, שמחה ניר, המתיימר להיות בלתי מוטה פוליטית, חשף את “סמולנותו”…

אז לא: ביבי צריך היה לעוף כי הוא שקרן, לא אמין, וגונב-קולות משותפיו הטבעיים, ולא הייתי מקונן אם המרוויחים מכך היו ימינה מהליכוד, או שמאלה ממנו, וכבר אמרתי לא פעם: הצביעו ככל האפשר ימינה מהימין, או ככל האפשר שמאלה מהשמאל – אבל לא למפלגות ה”מרכז”, אשר לעולם אינכם יודעים לאן הן תיקחנה את קולותיכם (הבחירות לכנסת ה-17, 2006).

ועוד אמרתי אז, תחת הכותרת בחירות 2006: מיומנו של קול צף סידרתי:

וכבר אמרתי מזמן: בשביל המעט שאני דורש אני מוכן להצביע לכל מי שמוכן לאמץ את האג’נדה שלי, החל מאביגדור ליברמן, ואפילו ימינה ממנו, וכלה באחמד טיבי, ואפילו שמאלה ממנו.

אתם קוראים לי קול צף, אבל אתם אלה אשר צפים.

אז יאללה, תתחילו לענות למיילים שלי, כי התשדירים שלכם נלעגים, ולא אומרים שום דבר. אתם תמיד “למען יתר …”. כולכם “למען יתר …”, ואתם משתמשים באותה חותמת-גומי, כדי לחסוך את הכמה-לירות, אבל מי צופה בתשדירים שלכם.

הנה כי כן, עמדתי לא השתנתה, ואם אתם בכל זאת מנסים להתחקות אחרי האוריינטציה הפוליטית שלי, הרי כמה תשובות:

את עמדתי הנחרצת בעניין המדינה הפלשתינית, הבעתי תחת הכותרת על האוריינטציה הפוליטית של עו”ד שמחה ניר.

ובאשר לגרעין האיראני (שאני כמובן נגדו): את עמדתי הנחרצת בנושא הבעתי תחת הכותרת ברק אובמה נואם בכנסת, ואוסיף כאן עוד: אם היו לי אמצעים לרגל אחרי המגעים בין ארה”ב לבין האיראנים כמו שלביבי יש – ולטענת המימשל הוא אכן הפעיל אותם, ואף העביר את המידע לצדדים שלישיים – ואם היה לי המידע המלא, הייתי משיא את עצותי לאובמה הרחק מאזני האיראנים, כדי שהם לא יגידו אם שמחה ניר מציע את זה, די לנו בכך כדי להתנגד.

אני דווקא מורגל מאוד לכך: כאשר הצעתי לשופטי ישראל – המקוננים על העומס והעדר די תקנים לשופטים – לפנות לשר/ת המשפטים על מנת שיפנו אל שר המשפטים וידרשו ממנו להפעיל את סמכותו ולקבוע את מספר השופטים בבתיהמ”ש המחוזיים ובבתימ”ש השלום, בלי להיזקק להסכמתם של נערי האוצר.

ומה ענו לי שופטי ישראל, רשמית? שורו-שורו: אנחנו פועלים לתיקון החוק, על מנת לבטל את סמכותו של שר המשפטים, ובמלים אחרות: גם אם אנחנו נאנקים תחת המחסור בשופטים – אם שמחה ניר מציע לנו תוספת שופטים די צרכנו – אנחנו נגד!

ומה שטוב לשופטי ישראל – טוב גם לאיראנים.

ועכשיו נראה אתכם מנחשים אם אני “ימני” או “סמולני”. לא תצליחו.

______________

למשתמשי פייסבוק, טוויטר ושאר הרשתות החברתיות – נא לשתף!

נא להגיב באמצעות הקישור “הוספת תגובה” (למטה מכאן)

אל תאמרו “מבחן בוזגלו” – אמרו “מבחן אלישבע”*לסגור את לשכת עורכי הדין*לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר*לדף הפייסבוק של האתר של קימקא

דוקודרמה: זרוק אותו לאיראנים איך נפטרנו מאשר גרוניס 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר