מפורסמים מאבדים עצמם: דודו טופז אינו היחיד

מפורסמים מאבדים עצמם: דודו טופז אינו היחיד

רות ירדני כץ
11.06.2009 09:15
חבל עליו

חבל עליו


דודו טופז, כישרון בלתי רגיל, בדרן ויוצר שהצחיק אותנו, ריגש אותנו עד דמעות, עשה טוב להרבה אנשים כנראה איבד את הצפון. שנים רבות שמענו וראינו אותו, ומי לא הכיר אותו? טופז הגיע לכל ישראלי וכל מי שנשאל מכיר אותו. עד שהתהילה ברחה ממנוכמו כולם גם אני הופתעתי ממעצרו של דודו טופז בעקבות החשדות שהוא זה שכר עבריינים לתקוף אנשי תקשורת. טופז כישרון בלתי רגיל, בדרן ויוצר שהצחיק אותנו, ריגש אותנו עד דמעות, עשה טוב להרבה אנשים כנראה איבד את הצפון.  שנים רבות שמענו וראינו אותו, ומי לא הכיר אותו? טופז הגיע לכל ישראלי וכל מי שנשאל מכיר אותו.  עד שהתהילה ברחה ממנו והוא לא הצליח בשנים האחרונות לחזור לקידמת הבמה, ועובדה זו כנראה הביאה אותו לנקום באלה שדחו אותו. הוא הודה, וזה נורא. מאוד מצער. דודו טופז איבד כל מה שהשיג, והוא רק גיבור מקומי.

אמנים מפורסמים בקנה מידה עולמי, בכל התחומים לא עמדו במתח התהילה, רבים לא ידעו כיצד להתמודד עם ההצלחה ובודאי שלא ידעו להתמודד עם הכישלון. אמנים מהשורה הראשונה בתחום הספרות, הציור, הפיסול, הקולנוע, הזמר והמוסיקה פגעו בעצמם או באחרים. מחיר התהילה הוא יקר מאוד והכישלון הוא נורא מכל. הצייר הנודע, ואן גוך, נחשב לאחד הציירים ההולנדים החשובים ביותר, לצד רמברנדט ויאן ורמר. במהלך חייו לא זכה ואן-גוך להצלחה, וסבל מדלות ועוני. אחיו תיאו תמך בו כלכלית ונפשית לאורך כל חייו הקצרים. העובדה שהוא לא זכה להכרה בעודו בחיים הביאה אותו לידי שיגעון. את רוב יצירותיו רשם וצייר במהלך עשר השנים שקדמו להתאבדותו בירייה אחרי שלקה במחלת נפש וראייתו הידרדרה. בן 37 היה. רק אחרי מותו זכו יצירותיו להכרה וכאחת עשרה שנים לאחר שנפטר הוצגו ציוריו בתערוכה בפריז.

  • אדית פיאף, זמרת שאנסון צרפתיה מהגדולות בכל הזמנים. פיאף הייתה אחת מהזמרות הצרפתיות האהובות, והפכה לסמל לאומי. המוזיקה שלה שיקפה את חייה המורכבים, המסובכים והעצובים. בילדותה גדלה בבית-בושת של אמה. הופעותיה היו מחשמלות ושיריה הידועים הושרו בכל מקום, שירים בעיקר עצובים. שירה המפורסם, “אינני מתחרטת על דבר” , ביטא יותר מכל את הלך רוחה. את השיר כתב עבורה מישל ווקאר והלחין שארל דומון. פיאף אמרה על השיר “זה השיר שלו חיכיתי כל חיי”, “השיר הזה הוא אני”. השיר ריגש את הקהל באולימפיה עד דמעות, בגלל שכולם ידעו שפיאף היתה חולה מאוד ולא נותר לה עוד זמן רב לחיות. היא היתה אלכוהוליסטית וחלתה בסרטן הכבד. ניהלה אין-ספור רומנים סוערים, ומתה בגיל 48רומן גארי או אמיל אז’אר, סופר בעל שם עולמי שזכה בפרסים חשובים סבל מדיכאון ושם קץ לחייו ביריית אקדח בגיל 66. הוא התאבד בשיא תהילתו אחרי שכתב שני ספרים מדהימים בשם בדוי. “כל החיים לפניו” ו- “חרדתו של המלך סלומון.” את הספר “עפיפונים” כתב בשמו האמיתי ובסופו הוא מגלה לקוראיו למה ומדוע השתמש בשם בדוי אמיל אז’אר. בילי הולידיי, זמרת ג’אז  אמריקאית שחורה, מהחשובות במאה ה-20. זמרת אדירה שהתחילה את דרכה כזונה. היא הגיעה להישגים בלתי יתוארים. שיתפה פעולה עם גדולי הג’אז כמו: ארתור מילר, לואי אמסטרונג, כלסטר יאנג, קאונט בייסי , אלה פיצירלד ומי לא. בילי הולידיי היתה מכורה לסמים ואלכוהול, וחייה היו מלאי אלימות פיזית. היא נפטרה בגיל 39.

  • השחקנית נטלי ווד, מילאה כמה תפקידים בלתי נשכחים “במרד הנעורים”, “זוהר בדשא” ו”סיפור הפרברים” ובזכותם הגיעה לפירסום עולמי. ווד בת למשפחת מהגרים הגיעה לארצות הברית מרוסיה. אמה דחפה אותה לבמה בגלל שמגדת עתידות צוענייה ניבאה לילדה שתהייה כוכבת. בגיל 47 נקטעו חייה ולא ברור אם הוטבעה, טבעה או התאבדה.

  • מריה קאלאס, זמרת האופרה הפופולראית והידועה בעלת קול הסופראן מדהים שהופיעה בכל בית אופרה  נחשב  בעולם וקנתה מיליוני מעריצים. הצלחתה המקצועית היתה אדירה. חייה הפרטיים פחות, לא היו גן של שושנים. היא עזבה את בעלה לטובת איל הספנות היווני אונסיס. אבל אונסיס עזב אותה לטובת האלמנה ז’אקלין קנדי. קאלאס שבורת הלב אמרה לפני מותה: “קודם איבדתי את קולי, אחר כך את גזרתי ואחר-כך את אונסיס.”

מריה קאלאס מתה בגיל 53 ועד היום לא יודעים ממה ולמה.

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר