עד מתי תתחמק ישראל מאחריותה לפשעים שביצעה?

עד מתי תתחמק ישראל מאחריותה לפשעים שביצעה?


רמי מנדלצווייג, הגדה השמאלית 12.05.2006 15:55
עד מתי תתחמק ישראל מאחריותה לפשעים שביצעה?


קיים קשר ישיר המוביל מהנכבה של 48′, מהריסת הכפר אום אל-זינאת וגירוש תושביו, ועד המצב הקיים היום ברשויות של כרמיאל ושל משגב בשנת 2006עד מתי תתחמק ישראל מאחריותה לפשעים שביצעה?

קיים קשר ישיר המוביל מהנכבה של 48′, מהריסת הכפר אום אל-זינאת וגירוש תושביו, ועד המצב הקיים היום ברשויות של כרמיאל ושל משגב בשנת 2006. כרמיאל והמועצה האזורית של משגב הוקמו על חשבון האדמות שהופקעו מכל היישובים הערבים בגליל המערבי. אבל עד היום כרמיאל ויישובי משגב סגורים בפני משפחות ערביות המבקשות לרכוש בית או דירה. המציאות המרה היא שאין בתים ודירות למכירה עבור הזוגות הערביים המחפשים פתרון למצוקת הדיור הקיימת ביישוביהם.

 

8.5.2006

אני מודה למארגנים מ”הוועד להגנה על זכויות העקורים” על הזכות לשאת את דבריי בתהלוכת השיבה התשיעית לכפר אום אל-זינאת שבהרי הכרמל בשם הארגונים הערביים-יהודים: זוכרות, בת שלום, תעאיוש, קואליציית נשים למען השלום והארגון שלי “קול אחר בגליל”. אנחנו ארגונים של פעילים ערבים-יהודים, כי אנחנו מאמינים בעתיד משותף ליהודים ולערבים במקום הזה. אנחנו מאמינים בעתיד של חיים משותפים, לא על בסיס של חומות האפרטהייד, לא על בסיס של צבא כיבוש ומנגנוני דיכוי, לא על בסיס של אפליה וגזענות, לא על בסיס של גירוש וטיהור אתני; אלא על בסיס של צדק אמיתי, על בסיס של שוויון אמיתי, ופירושם על בסיס של שיקום הכפרים ההרוסים, על בסיס של שיקום הכפר אום אל-זינאת.

קיים קשר ישיר המוביל מהנכבה של 48′, מהריסת הכפר אום אל-זינאת וגירוש תושביו, ועד המצב הקיים היום ברשויות של כרמיאל ושל משגב בשנת 2006. כרמיאל והמועצה האזורית של משגב הוקמו על חשבון האדמות שהופקעו מכל היישובים הערבים בגליל המערבי. אבל עד היום כרמיאל ויישובי משגב סגורים בפני משפחות ערביות המבקשות לרכוש בית או דירה. המציאות המרה היא שאין בתים ודירות למכירה עבור הזוגות הערביים המחפשים פתרון למצוקת הדיור הקיימת ביישוביהם.

בעיר כרמיאל מסלקים את תושבי היישוב רמיה בדרכים שונות כדי להקים במקום שכונה חדשה. וכיום, ראש העיר של כרמיאל, עדי אלדר, שהוא גם יו”ר השלטון המקומי, מקים שכונה חדשה בשמו של רחבעם זאבי גנדי. גנדי היה האידיאולוג הבוטה של תורת הטרנספר, תורת הטיהור האתני. תכנון גירוש המוני נוסף, המשך שוד הקרקעות של הפלסטינים, החרפת האפרטהייד והאפליה: כל ההתפתחויות האלו מקורן בנכבה של שנת 48′. הן מהוות המשך ישיר למעשה הפשע שבוצע אז בשנת 48′ בידי מדינת ישראל נגד העם הפלסטיני.

לעתים קרובות אומרים לנו: “נכון, קיימת בישראל אפליה. נכון, קיימת גזענות. אבל אפליה וגזענות קיימות במדינות רבות בעולם ואין בהן משהו חריג המיוחד למדינת ישראל”.

האם תופעות אלו הן סוגים של גזענות ואפליה בדומה לנעשה במדינות רבות אחרות? באופן החלטי התשובה היא לא! הגזענות והאפליה במדינת ישראל טבועות עמוק באידיאולוגיה הרשמית של מוסדות המדינה ובחוקי היסוד של המדינה מרגע הקמתה: חוק השבות וחוקי הבעלות על האדמה המבדילים בין ערבי לבין יהודי והמפלים את האוכלוסייה הערבית. ניתן להבין את מערכת החוקים הגזעניים האלה רק אם נחזור לרגע הגירוש ההמוני של 700,000 פלסטינים והריסת 450 יישובים על ידי הצבא הישראלי החדש.

משהו מאחד את כל המפלגות הציוניות, כולל מפלגת מרצ של יוסי ביילין. כולן, בלי יוצא מן הכלל, מנהלות מסע שיטתי בקול אחד נגד זכות השיבה, כולן דואגות קודם כל שבכל מסמך של ועידה זו או אחרת באוסלו או בז’נבה, בכל סיכום של משא-ומתן זה או אחר, יופיע תמיד באופן בולט סעיף המבטל את זכות השיבה. והם שואלים אותנו שוב ושוב: מה פשר העקשנות הזאת שלכם בנושא זכות השיבה? למה שלא תניחו לדברים להתקדם הלאה ותפסיקו להעלות בעקשנות את הדרישה הלא-מציאותית והלא-רלוונטית הזאת של זכות השיבה?

הם צודקים בדבר אחד: ישנה עקשנות עצומה של כל העם הפלסטיני בנושא זכות השיבה. על פי סקר של המרכז “מדה אל-כרמל”, 90% מהאזרחים הערבים במדינת ישראל חושבים שחוק השבות הוא חוק גזעני (“90% מהאזרחים הערבים מתנגדים להגדרת המדינה כמדינה יהודית“, אתר מחסום 27/1).

לפי סקר מטעם המרכז הפלסטיני לסקרים (PCPO) שערך ד”ר נביל כוכאלי בפברואר 2006 ותוצאותיו פורסמו ב-28 בפברואר באתר מחסום, 83.3% מהפלסטינים בגדה המערבית, ירושלים ורצועת עזה מתנגדים לוויתור על זכות השיבה (“83% מהפלסטינים תומכים בזכות השיבה של הפליטים“).

הסיבה ל”עקשנות” המוזרה הזאת, הלא-מובנת לכל המפלגות הציוניות, העקשנות הזאת של העם הפלסטיני כולו בתביעתו ליישום זכות השיבה נובעת מהעובדה הפשוטה שאסון הנכבה, אסון הגירוש ההמוני והטיהור האתני, אסון ההריסה השיטתית והמתוכננת של היישובים הערביים, אסון שוד האדמות הערביות, אסון פירוק החברה הפלסטינית ומוסדותיה, האסון הזה שעליו אחראית מדינת ישראל, הוא האירוע המכונן החשוב ביותר של העם הפלסטיני.

במשפט אחד: הטיהור האתני – הנכבה – שביצעו הכוחות הציוניים בעזרת כוחה הצבאי של מדינת ישראל המתגבשת הוא אשר הפך את העם הפלסטיני לעם מפוזר, לעם של פליטים, לעם ללא מולדת, אבל יחד עם זה הנכבה גם עיצבה את התודעה הלאומית הפלסטינית.

לכן לדרוש מהעם הפלסטיני ומהתנועה הלאומית הפלסטינית לוותר על זכות השיבה משמעו לדרוש ממנו לוותר על עצם הזהות הלאומית הפלסטינית. האם יעלה על הדעת שעם הלוחם למען עצמאותו יוותר על זהותו הלאומית?

לפני יומיים הקרינו בטלוויזיה הישראלית סרט על שואת הארמנים וגירושם ההמוני על ידי הצבא הטורקי בשנת 1915. מתי תקרין הטלוויזיה הישראלית סרט על הנכבה, הטיהור האתני והגירוש ההמוני שבוצע בשנת 1948 על ידי הצבא הישראלי? עוד כמה זמן תתחמק מדינת ישראל, כמו תורכיה, מאחריותה לפשעים שהיא ביצעה?

עלינו לדרוש ממדינת ישראל להכיר באחריותה ההיסטורית למעשה הטיהור האתני והגירוש ההמוני שהיא ביצעה. עלינו לפנות לקהילה הבינלאומית ולדרוש ממנה להפעיל לחצים על מדינת ישראל, כפי שהופעלו לחצים בינלאומיים על דרום-אפריקה של האפרטהייד, וזאת עד הגשמת זכות השיבה לפליטים הפלסטינים. מדינת ישראל של היום היא המדינה היחידה בעולם המקיימת חוקי אפרטהייד. אנחנו צריכים להגיד לעולם: אל תענישו את העם הפלסטיני בגלל בחירתו הדמוקרטית במוסדות הרשות הפלסטינית, תענישו את מדינת ישראל שמפירה את כל האמנות הבינלאומיות בנושא זכויות האדם ומסרבת לתקן את העוול ההיסטורי שהיא ביצעה בנכבה.

עלינו לדרוש את יישום זכות השיבה לכל עקור ופליט כבר היום ולא באיזה שהוא עתיד אוטופי. אפשר וצריך כבר היום להתחיל לשקם את הכפרים ההרוסים: זו המשימה של קהילות העקורים בתוך מדינת ישראל יחד עם כל הנוכחים בכנס זה.

אנחנו, כולנו ביחד, נשקם את הכפר אום אל-זינאת!

 

* הדברים נאמרו בתהלוכת הנכבה שנערכה ביום העצמאות 3/5/2006

למאמר המקורי ולרשימת מאמריו של המחבר

מאת: רמי מנדלצוויג [ ::: האידיאולגיה הציונית ::: ]

 

המלצת היום: על פסק-דינו של ביה”ד הבינלאומי בהאג בעניין גדר המחלוקת: לא שמחה לאיד, אבל – מגיע לנו!!!

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר