שיטה מעולה להבריח תיירים

שיטה מעולה להבריח תיירים

אביתר בן-צדף
אביתר בן-צדף 06.11.2007 17:01
שיטה מעולה להבריח תיירים


שילמתי בלובי של מלון תל-אביבי על שתיית ספל תה וספל שוקו – יותר מ-11 דולר. בכל העולם חולבים את התייר. תיירן צריך להרוויח, אך הוא אינו צריך לפשוט את העור מהתייר. הבעיות בתיירות הנכנסת ארצה הנן השירות הלקוי, פרהסיה מטונפת ומזוהמת ומחירים שערורייתיים. 

כשאני מטלפן למ’, ומזמינו לבקר בארץ, הוא מסביר לי, שזה מֵעבר ליכולתו הכלכלית.

מ’ – יהודי אמריקני די אמיד – ביקר בארץ פעמיים בלבד. הוא אומר תמיד, שרצונו לבקר בה עוד. יש עוד הרבה דברים, שטרם ראה; ויש עוד הרבה אתרים, שאני רוצה להראותם לו.

מ’ לא יבוא ארצה. הוא ייסע לבלות עם משפחתו באירופה, במקסיקו ובדרום אמריקה. אולי אפילו ייסע עמה לתאילנד. לטענתו, טיסה ארצה יקרה מדי לכיסו.

שלשום נוכחתי, לתדהמתי, שאכן הוא צודק.

נאלצתי לפגוש חברים בלובי של מלון פאר תל-אביבי, בשעות הערב המוקדמות. קיבלנו שירות מזעזע באטיותו, למרות שהלובי היה כמעט ריק. כנראה, הנהלת המלון אינה רוצה לאייש את המקום, כדי להעניק לאורחים שירות הולם.

הזמנו ספל תה וספל שוקו. אחרי כחצי שעה הגיעה המלצרית עם החשבון. הבטתי בו, והזדעזעתי: 10.97 דולר אמריקני לא כולל שירות.

שילמתי תוך מחאה. לא אבוא לאותו המלון שוב. כמו שאומרת הבדיחה – זה תשלום נוח עבור הזמנה כפולה (הראשונה והאחרונה) במלון הזה. אם איאלץ לפקוד את המלון – אני מבטיח לא להזמין בו דבר.

הבעיה אינה הרגלי הבילוי שלי, אלא הכוונה של תעשיית המלונאות הישראלית לעשוק את התייר. בכל העולם חולבים את התייר – הוא קרבן זמין. אני יודע, שתיירן צריך להרוויח, אך הוא אינו צריך לפשוט את העור מהתייר.

לכן, איפגש עם מ’ בכל מיני מקומות בעולם ובעיר מגוריו בארצות-הברית. זה נוח לכיסו וגם נוח לכיסי.

אותו הדבר אפשר להגיד על מחירי הלינה בארץ. גם אם אינך משתמש בשירותים של מלונות יוקרה עתירי-כוכבים, תשלם הרבה מדי.

מ’ טוען, שבמחיר נסיעתו לבדו ארצה הוא יכול לנפוש עם אשתו ועם שני ילדיו בני-העשרה בארצות-הברית, במקסיקו, או אפילו במרכז אירופה.

יש לנו עושר מדהים של אטרקציות תיירותיות, שאין כמותן בשום מקום אחר בעולם, למרות שהמדובר במדינה קטנה מאוד. האטרקציות שלנו טובעות בזוהמה מבישה ובסחי ובשירות לקוי של תעשיית התיירות. כל אלה מבריחים מאתנו תיירים. השוו את היקף התיירות הנכנסת ארצה למספר התיירים במונטנגרו, בקרואטיה, בסלובניה, בקפריסין, בתורכיה, ברודוס, או בצ’כיה, ותבינו זאת היטב.

כמעט כל המדינות בעולם משקיעות הון עתק בפיתוח תיירות – תעשייה עתירת ערך מוסף. אמנם אנחנו מדינה צעירה (?!) ומוקפת אויבים, אך אויבנו הגדול ביותר הוא אנחנו עצמנו. הבעיות בתיירות הנכנסת ארצה הינן שירות לקוי, הניתן בפנים חמוצות, פרהסיה מטונפת כמעט בכל מקום (ובעיקר, בחיק הטבע) ומחירים שערורייתיים של שירותי התיירות בארץ.

לכתבה המקורית המלאהכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר