כן, לחקור!!!


כן, לחקור!!!שמחה ניר, עו”ר
09.02.2006 09:47


רואים את הקולות

רואים את הקולות


אם היו טענות כאלה ממש כנגד המשטרה בפינוי מאהל כיכר הלחם מול הכנסת, עמיר פרץ היה עומד בראש הדורשים את החקירה, ובנימין נתניהו היה עומד בראש המתנגדים לה.
כן, לחקור!!!

… אבל אצלנו, ובמיוחד באירועים כגון זה, ההתנגדות או ההסכמה לחקירה הן לפי הקופונים הפוליטיים שאפשר לגזור מהן, או מהחקירה עצמה. אני בטוח שאם היו טענות כאלה ממש כנגד המשטרה בפינוי מאהל “כיכר הלחם” מול הכנסת, עמיר פרץ היה עומד בראש הדורשים את החקירה, בנימין נתניהו היה עומד בראש המתנגדים לה – וכל אחד היה טוען בדיוק את ההיפך ממה שהוא טוען היום.

 

הכנסת קיבלה החלטה להקים ועדת חקירה פרלמנטארית לבחינת אירועי הפינוי בעמונה.

בהצבעה נחלקו התומכים והמתנגדים לפי קווים פוליטיים ברורים למדי, כאשר ריח הבחירות שבאוויר משפיע, ללא ספק, על כיווני הרוח, ועל תוצאות ההצבעה.

הכי מקומם אותי הוא הזיג-זאג של מפלגת העבודה, אשר בהתחלה תמכה בחקירה, אבל לאחר מכן, מחשש פן יזהו אותה, חס-וחלילה עם “הימין”, היא מצאה והמציאה כל מיני תירוצים למה-ומדוע להתנגד לחקירה הזאת.

אין כל ספק: היתה אלימות בעמונה.

אין כל ספק: הייתה אלימות רבה מצד המפונים ואוהדיהם.

אין, ככל הנראה, ספק שגם השוטרים חרגו מהדרוש לצורך מילוי תפקידם. יכולה להתעורר, מן הסתם, השאלה אם “בנסיבות העניין” הייתה מצדם חריגה מינורית בלבד, שהיא בגדר הנסלח, או שהייתה מצדם גם התנהגות קלגסית, אלימות-לשמה, אלימות-להכעיס, אלימות לסיפוק היצר.

כאשר שוטרים מפנים נער מתוך בית, ומפנים אותו משם-והלאה, והוא כבר מתחיל לצעוד לאותו הכיוון, כמשלים עם הפינוי – האם מותר לשוטרים “להוסיף” לו, כ”ברכת הדרך”, עוד דחיפה או בעיטה “קלה”? האם זה חיוני? ואם לא – האם זה “ראוי להתחשבות, לנוכח הלחץ הנפשי בו היו השוטרים נתונים, כתוצאה מאלימות המפגינים”?

אבל בתמונות ובסרטים אשר צולמו בשדה-המערכה רואים דברים קשים יותר מאשר “בעיטת כיוון” קלה, וזה כבר פחות נסלח. בהרבה פחות, אם אכן כך היה הדבר.

וישנן גם טענות קשות כנגד השוטרים, כי פעלו באלימות, אלימות קשה, גם כנגד אוהדים פאסיביים, אשר צפוי באירועים מהצד.

הפינוי בעמונה לא היה פינוי דה-לוקס. לא היה מצב בו מביאים לך צו-פינוי, ואתה, ביגונך, מרכין ראש, חורק שיניים, ומתפנה. המתנגדים לפינוי בעמונה לא פעלו במחתרת, במערות נסתרות אשר בגבעות חברון. הם גילו מראש, ובשער-בת-רבים, כי מצידם תהיה התנגדות אלימה.

אבל הצבא, המנהל את האיזור, אומר עכשיו לא צפינו את ממדי ההתנדות האקטיבית, ואם היינו צופים אותה – היינו פועלים אחרת.

בטח! בטח!!! … הרי גם בסרט הזה כבר היינו.

כאשר אנואר א-סאדאת עלה לשלטון, הוא פרסם את תוכניותיו באמצעות חסנין הייכל, עורך אל אהראם, וכך, בערך, הוא אמר: אנחנו נצהיר על יציאה למלחמה נגד ישראל ב-31 לדצמבר, ולא נצא, והישראלים יתחילו לצחוק עלינו, ולקראת ה-31 לדצמבר שלאחר מכן שוב נצהיר ושוב לא נצא למלחמה, והישראלים יוסיפו לצחוק, וכן הלאה, וכן האלה, ובסוף, צוחקים כל הדרך אל המיטה, אנחנו ניתן להם ללכת לישון, ולהירדם, ולהתחיל לנחור, ואז נכה בהם.

ואכן, אנחנו צחקנו צחוק על סאדאת, והלכנו לישון מדושני-עונג, ונרדמנו בשמירה, והתחלנו לנחור, ומשאון הנחירות לא שמענו את קולות המלחמה, הממשמשת ובאה. וכשאני אומר “אנחנו”, זה בראש ובראשונה ה”זרועות”, ובראשם – המודיעין, אשר אמור היה להישאר ער גם כאשר שאון התותחים נדם. תותחי תשכ”ז.

אבל אנחנו, מדושני-אלבומים, תפסנו הנג-אובר כזה שממנו הקצנו רק אחרי שמתקני-הסולר לא עבדו, והצבא המצרי צלח את התעלה ורמס לנו את דגלי ישראל מול כל המצלמות, והפרשן הצבאי חיים הרצוג גילה לנו שהמצרים פרסו “כאחד עשר גשרים” על התעלה. אפילו לספור גשרים מצריים על התעלה כבר לא ידענו.

והמודיעין הזה, אשר לא האמין להצהרותיו הגלויות של סאדאת, לא האמין גם להצהרותיהם הגלויות של נערי הגבעות, של מבוגרי הגבעות ושל זקני הגבעות. של כווווולם.

אז יש מה לחקור.

ומה אומרים לנו המתנגדים לחקירה? אם שוטרים המבצעים את תפקידם צפויים להיחקר כחשודים, בעתיד הם לא ייצאו למשימות כאלה (או שבכלל לא יתגייסו למשטרה).

אז יש לי הפתעות בשבילכם: מי שרוצה להיות שוטר במדינה דמוקרטית. צריך לדעת מראש שתהיינה מוטלות עליו כל מיני מגבלות, ושהוא הולך אל העבדות, ולא אל השררה.

ועוד עליו לדעת כי אירועים אשר מסתיימים אחרת ממה שתוכננו עשויים לגרור חקירות מחקירות שונות, וגם הוא עשוי להיחקר – כשם שהוא-עצמו, כשוטר, חוקר אחרים.

ואם המשטרה סבורה שהיא פעלה ללא-רבב, זה לא עילה למנוע את החקירה, אלא להתייצב לחקירה, ולהגן על התיזה.

אבל אצלנו, ובמיוחד באירועים כגון זה, ההתנגדות או ההסכמה לחקירה הן לפי הקופונים הפוליטיים שאפשר לגזור מהן, או מהחקירה עצמה. אני בטוח שאם היו טענות כאלה ממש כנגד המשטרה בפינוי מאהל כיכר הלחם מול הכנסת, עמיר פרץ היה עומד בראש הדורשים את החקירה, ובנימין נתניהו היה עומד בראש המתנגדים לה – וכל אחד מהם היה טוען בדיוק את ההיפך ממה שהוא טוען היום.

ועל כך אמרינן: הכזונה יעשה את חקירתנו.

_______________

המלצת היום:

הנחישות הסלקטיבית של גנבי המנדטים

“דרום אמריקה זה כאן

“עמונה”  אלימות היה שם

בלתי נסלחזה מה שקרה בעמונה

 
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר